Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships (17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Vandit (4 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Attack Wrestling (3 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Wasatch (3 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Elite (3 Medalists)
  • 5th North Summit (2 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Pioneers of Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Logan Champs (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Team Tooele (2 Medalists)
  • 8th Warrior Freestyle Club (2 Medalists)
  • 10th Pony Express (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th South Summit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Midnight Express (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Grapplers West (1 Medalist)
  • 13th Fremont (1 Medalist)

Individual Results

  • 98

    • 1st Flynt Keckler, Logan Champs

  • 119

    • 1st Colby Hamilton, Pony Express

    • 2nd Daniel Rice, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Kip Higginson, Grapplers West

    • 4th Justus Minardi, Wasatch

  • 130

    • 1st Blake Mangum, Wasatch

    • 2nd Trae Bennett, Elite

  • 135

    • 1st Jonsen Crandall, South Summit

    • 2nd Ryan Zumwalt, Vandit

  • 140

    • 1st Tony Pay, Midnight Express

    • 2nd Bryan Anderson, Vandit

    • 3rd Wyatt Sackett, Elite

    • 4th Brent Winterton, Elite

    • 5th Tim Wilson, Wasatch

  • 145

    • 1st Ricky Ballesteros, Attack Wrestling

  • 152

    • 1st Matt Brown, Vandit

    • 2nd Daniel Goode, Team Tooele

    • 3rd Anthony Draper, Fremont

    • 4th Von Adams, Logan Champs

    • 5th Jayce Warren, Warrior Freestyle Club

    • 6th Brendan Squire, Warrior Freestyle Club

  • 160

    • 1st Caleb Adams, North Summit

    • 2nd Monte Schmalhaus, Team Tooele

    • 3rd Aaron Jolley, Vandit

  • 171

    • 1st Darin Verhorst, Attack Wrestling

  • 189

    • 1st Tyrell Wright, North Summit

    • 2nd Cody Huckaby, Attack Wrestling

  • 275

    • 1st Dylan Stadel, Pioneers of Wrestling

Outstanding Wrestler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail