Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Elite (7 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Vandit (5 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Northside (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Diamondbacks (3 Medalists, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 5th Grapplers West (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Logan Champs (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Pioneers of Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Delta (2 Medalists)
  • 8th Stingers (2 Medalists)
  • 10th TUG (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Wasatch (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Attack Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Basin Wrestling Club (1 Medalist)
  • 12th Brighton (1 Medalist)
  • 12th East Side Grapplers (1 Medalist)
  • 12th Fremont Freestyle (1 Medalist)
  • 12th Midnight Express (1 Medalist)
  • 12th Morgan Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)
  • 12th Pony Express (1 Medalist)
  • 12th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Rocky Mountain Wrestling (1 Medalist)

Individual Results

  • 98

    • 1st Flynt Keckler, Logan Champs

  • 112

    • 1st Kamron Day, Elite

    • 2nd Chasen Tolbert, Delta

  • 119

    • 1st Chase Mecham, Grapplers West

    • 2nd Colby Hamilton, Pony Express

    • 3rd Daniel Rice, Pioneers of Wrestling

    • 4th Kip Higginson, East Side Grapplers

    • 5th Colton Gladwell, Stingers

  • 125

    • 1st Ryker Vandertoolen, Vandit

    • 2nd Trae Bennett, Elite

    • 3rd Zach Harris, Stingers

  • 130

    • 1st Matthew Finger, Elite

    • 2nd Aaron Daniels, Basin Wrestling Club

    • 3rd Ryan Zumwalt, Vandit

  • 135

    • 1st Bryan Anderson, Vandit

    • 2nd Mat Rasmussen, Northside

    • 3rd Rory Murano, Rocky Mountain Wrestling

    • 4th Sterling Ward, Northside

  • 140

    • 1st Dakota Payne, Diamondbacks

    • 2nd Josh Smoot, Northside

    • 3rd Carter Roberts, Elite

    • 4th Wyatt Sackett, Elite

    • 6th Matthew Hood, Independent

    • 6th Tony Pay, Midnight Express

  • 145

    • 1st Eric Michels, Vandit

    • 2nd Porter Peterson, Pride Wrestling

  • 152

    • 1st Danner Kjar, Northside

    • 2nd Bobby Robins, Independent

    • 3rd Paul Bradshaw, Independent

    • 4th Brendan Willoughby, Delta

    • 5th Anthony Draper, Fremont Freestyle

  • 160

    • 1st Alex Nicholes, TUG

    • 2nd Kress Johnson, Diamondbacks

    • 3rd Skyler Prochnow, Morgan Freestyle Wrestling Club

  • 171

    • 1st Sabastian Lucio, Elite

    • 2nd Nick Petersen, Diamondbacks

    • 3rd Bo Robbs, Grapplers West

    • 4th Jordan Ballam, Logan Champs

    • 5th Spencer Owen, Brighton

    • 6th Kaecy Raddon, Attack Wrestling

  • 189

    • 1st Cole Shafer, Wasatch

    • 2nd Taylor Hauser, Vandit

    • 3rd Greg Mitchell, Team Dagger

  • 215

    • 1st Adam Fager, Elite

  • 275

    • 1st Dylan Stadel, Pioneers of Wrestling

    • 2nd Tasini Lavaka, Grapplers West

Outstanding Wrestler: Dakota Payne, Diamondbacks, 140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail