Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Champions (9 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Sanderson Wrestling (6 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Empire Wrestling (5 Medalists)
  • 4th Uintah (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Stallions Wrestling (4 Medalists)
  • 6th Wasatch (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Top of Utah (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists)
  • 9th Stingers (3 Medalists)
  • 9th Syracuse (3 Medalists)
  • 11th Delta (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th King of the Mountain (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Morgan Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Team Prestige (2 Medalists, 1 Champion)
  • 15th Bruin Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Longhorn Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Tactik 3-Style (2 Medalists)
  • 18th Olympus (1 Medalist, 1 Champion)
  • 18th Team Legacy (1 Medalist, 1 Champion)
  • 20th Bear River (1 Medalist)
  • 20th Bingham (1 Medalist)
  • 20th Brighton (1 Medalist)
  • 20th Fremont (1 Medalist)
  • 20th Granger (1 Medalist)
  • 20th Hurricane Valley (1 Medalist)
  • 20th Ironmen (1 Medalist)
  • 20th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 20th Monticello (1 Medalist)
  • 20th Ogden Junior Scots (1 Medalist)
  • 20th Orem Tigers (1 Medalist)
  • 20th SLC Wrestling (1 Medalist)
  • 20th South Summit (1 Medalist)
  • 20th Tech Wrestling (1 Medalist)
  • 20th Timberwolf Wrestling (1 Medalist)
  • 20th Warrior Wrestling (1 Medalist)

Individual Results

  • 106
    • 1st Thomas Gordy, Sanderson Wrestling
    • 2nd Joseph Mecham, Morgan Wrestling
    • 3rd Hunter Webb, Longhorn Wrestling
    • 4th Mckay Bush, Sanderson Wrestling
    • 5th Ashton Gardiner, Mountain Top Wrestling Club
  • 113
    • 1st Braydon Mogle, Top of Utah
    • 2nd Jayden Williams, South Summit
    • 3rd Brayden Knowlden, Granger
  • 120
    • 1st Gavin Ayotte, Uintah
    • 2nd Garrett Ricks, Stingers
    • 3rd Dalton Stutzman, Empire Wrestling
    • 4th Rhett Miner, Champions
    • 5th Jonathon Hansen, Tech Wrestling
    • 6th Brayden Warner, Tactik 3-Style
  • 126
    • 1st Cub Deets, Uintah
    • 2nd Quenton Mortimer, Champions
    • 3rd Jordan Otterson, Champions
    • 4th Cayden Quintana, Stallions Wrestling
    • 5th Hunter Evans, Top of Utah
    • 6th Gage Howard, Empire Wrestling
  • 132
    • 1st Stockton O'Brien, Wasatch
    • 2nd Cole Zorn, Mettle Wrestling
    • 3rd Bridger Ostler, Syracuse
    • 4th Cole Patterson, Champions
    • 5th Clay Solis, Ogden Junior Scots
  • 138
    • 1st Brady Lowry, King of the Mountain
    • 2nd Zak Kohler, Wasatch
    • 3rd Gabriel Terry, Bruin Wrestling
    • 4th Michael McPike, Mountain Top Wrestling Club
    • 5th Calvin Taylor, Empire Wrestling
  • 145
    • 1st Logan Jensen, Team Prestige
    • 2nd Brock Hardy, Stingers
    • 3rd Zac Musselman, Monticello
    • 4th Logan Gustafson, Stallions Wrestling
    • 5th Shion Abe, Sanderson Wrestling
    • 6th Tanner Lofthouse, Top of Utah
  • 152
    • 1st Isaac Wilcox, Olympus
    • 2nd Steven Quintana, Empire Wrestling
    • 3rd Danny Thompson, Longhorn Wrestling
    • 4th Dyllin Broughton, Champions
    • 5th Jack Lang, SLC Wrestling
    • 6th Brayden Stevens, Brighton
  • 160
    • 1st Jakob Discher, Wasatch
    • 2nd Tristan Hellstrom, Champions
    • 3rd Collin Smith, Sanderson Wrestling
    • 4th Mike Anker, King of the Mountain
    • 5th Micah Butler, Tactik 3-Style
  • 170
    • 1st Brandyn Van Tassell, Champions
    • 2nd Weston Memmott, Empire Wrestling
    • 3rd Austin Winterton, Orem Tigers
    • 4th Zac Miller, Bear River
  • 182
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd Yair Moran, Champions
    • 3rd Jayden Burton, Syracuse
    • 4th Tristan Carman, Team Prestige
    • 5th Ben Ericksen, Fremont
    • 6th Logan Kuehn, Stallions Wrestling
  • 195
    • 1st Owen Pentz, Sanderson Wrestling
    • 2nd Tyler Haley, Ironmen
    • 3rd Taylor Money, Sanderson Wrestling
    • 4th Cody Mecham, Mountain Top Wrestling Club
    • 5th Brevan Butterfield, Bingham
    • 6th Nick Ware, Timberwolf Wrestling
  • 220
    • 1st Chase Trussell, Morgan Wrestling
    • 2nd Matthew Lemmon, Hurricane Valley
    • 3rd Ruben Zarate, Delta
    • 4th Robert George, Syracuse
    • 5th Chase Jeppesen, Stingers
    • 6th Blake Alsip, Uintah
  • 285
    • 1st Jantsen Manis, Delta
    • 2nd Brady Briskey, Warrior Wrestling
    • 3rd David Herring, Bruin Wrestling
    • 4th Leonardo Jimenez, Uintah
    • 5th Carson Kay, Champions
    • 6th Braxton Ard, Stallions Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail