Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Champions (10 Medalists, 5 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling (9 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Vandit (6 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Tech Wrestling (6 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Ruiz Combat Grappling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Grapplers West (3 Medalists)
  • 6th Mt. Crest (3 Medalists)
  • 6th Syracuse (3 Medalists)
  • 9th Agoge (2 Medalists)
  • 9th Bruin Wrestling (2 Medalists)
  • 9th Ironmen Wrestling (2 Medalists)
  • 9th One Four Wrestling (2 Medalists)
  • 9th Tactik Wrestling (2 Medalists)
  • 9th Utah United (2 Medalists)
  • 15th Elite (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th 3-Style Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 17th Agoge (1 Medalist)
  • 17th Bruin Wrestling (1 Medalist)
  • 17th Emery All-Stars (1 Medalist)
  • 17th Extreme Wrestling (1 Medalist)
  • 17th Fremont (1 Medalist)
  • 17th Panguitch (1 Medalist)
  • 17th Peak Grapplers (1 Medalist)
  • 17th Roosevelt (1 Medalist)
  • 17th South Summit (1 Medalist)
  • 17th South Valley Wrestling (1 Medalist)
  • 17th Stingers (1 Medalist)
  • 17th Total Domination (1 Medalist)
  • 17th TUG (1 Medalist)
  • 17th Uintah (1 Medalist)

Individual Results

  • 113
    • 1st Taylor Porath, Tech Wrestling
    • 2nd Kade Evans, Utah United
    • 3rd Philip Vasko, Bruin Wrestling
  • 120
    • 1st Chandler Strand, Vandit
    • 2nd Lukas Erickson, Agoge
    • 3rd Jeremiah Evans, One Four Wrestling
    • 4th Colton Berger, Syracuse
    • 5th Cody Lightfoot, Vandit
    • 6th Cedirc Bristow, Tech Wrestling
  • 126
    • 1st Jaydon Rogers, Crusher Wrestling
    • 2nd Antonio Meikel, Grapplers West
    • 3rd Austin Kennedy, Grapplers West
    • 4th Davis Halls, Tech Wrestling
    • 5th Cezly Collard, Emery All-Stars
    • 6th Trevor Lowe, Mt. Crest
  • 132
    • 1st Matthew Findlay, Vandit
    • 2nd Andrew Astle, Crusher Wrestling
    • 3rd Cade Coles, Panguitch
    • 4th Dalton Rice, Vandit
    • 5th Stone Mele, Tech Wrestling
    • 6th Logan Bowles, Peak Grapplers
  • 138
    • 1st Branson Ashworth, Elite
    • 2nd Kenny Lopez, Ironmen Wrestling
    • 3rd Andy Larsen, One Four Wrestling
    • 4th C. Brooks Fletcher, Tech Wrestling
  • 145
    • 1st Brooks Robinson, Champions
    • 2nd Landon Knutzen, Champions
    • 3rd Beau Blackham, Uintah
    • 4th TJ Thacker, South Summit
    • 5th Zak Erickson, Agoge
    • 6th Denton Grange, Mt. Crest
  • 152
    • 1st Grant LaMont, Champions
    • 2nd Jordan Wengreen, Mt. Crest
    • 3rd Ken Astle, Crusher Wrestling
    • 4th Joey Barnett, Tech Wrestling
    • 5th Jerry Dougherty, Ironmen Wrestling
    • 6th Dakota Labrum, Extreme Wrestling
  • 160
    • 1st Dalton Harmon, Champions
    • 2nd Jesse Carlisle, Champions
    • 3rd Colton Marshall, Crusher Wrestling
    • 4th Matthew Williams, Stingers
    • 5th Danny Shepherd, Champions
    • 6th Bailey Carlson, TUG
  • 170
    • 1st Kimball Bastian, Champions
    • 2nd Kaden Campbell, Roosevelt
    • 3rd Sean Marchant, Syracuse
    • 4th Kenner French, Tactik Wrestling
    • 5th Walker Van Tassell, South Valley Wrestling
  • 182
    • 1st Aaron Thomson, 3-Style Wrestling
    • 2nd Travis Gilman, Total Domination
    • 3rd Cody Stevenson, Vandit
    • 4th Tyson Roberts, Tactik Wrestling
    • 5th Brayden Nuffer, Ruiz Combat Grappling
    • 6th Alexander Brock, Grapplers West
  • 195
    • 1st Jonathan Wixom, Champions
    • 2nd Micah T Gill, Champions
    • 3rd Landon Brown, Crusher Wrestling
    • 4th Tyler Stevenson, Vandit
    • 5th Haden Phillips, Crusher Wrestling
  • 220
    • 1st Roy Nash, Ruiz Combat Grappling
    • 2nd Aspen Naylor, Syracuse
    • 3rd Wade Meacham, Crusher Wrestling
    • 4th Jonathan Cox, Ruiz Combat Grappling
  • 285
    • 1st Joe Flores, Crusher Wrestling
    • 2nd Micah Ngatuvai, Bruin Wrestling
    • 3rd Atlas Armstrong, Crusher Wrestling
    • 4th Zach Hansen, Champions
    • 5th Jake Van Valkenburg, Fremont
    • 6th Lafitani Taufa, Utah United
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail