Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Tech Wrestling (8 Medalists, 1 Champion)
  • 1st Vandit (8 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Champions (7 Medalists, 4 Champions)
  • 4th Crusher Wrestling (7 Medalists, 3 Champions)
  • 5th Millard County Wrestling Club (4 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Attack (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Team Tooele (3 Medalists)
  • 8th Elite (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Grapplers West (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Stingers (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Pony Express (2 Medalists)
  • 12th Agoge (1 Medalist)
  • 12th Bear Den (1 Medalist)
  • 12th Kingdom Klub (1 Medalists)
  • 12th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 12th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 12th South Valley Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Tactik Wrestling (1 Medalist)
  • 12th TUG (1 Medalist)
  • 12th Wasatch (1 Medalist)
  • 12th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 100
    • 1st Brock George, Attack
  • 106
    • 1st J Tolbert, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Cody Jensen, Vandit
    • 3rd Marshall Curtis, Champions
  • 113
    • 1st Tyler Jensen, Vandit
  • 120
    • 1st Antonio Meikel, Grapplers West
    • 2nd Matthew Findlay, Vandit
    • 3rd Kyle Robison, Millard County Wrestling Club
    • 4th Jeremiah Evans, Champions
    • 5th Charles Facer, Crusher Wrestling
    • 6th Tanner Luke, Tech Wrestling
  • 126
    • 1st Branson Ashworth, Elite
    • 2nd Trevor Mortimer, Bear Den
    • 3rd Cody Jorgensen, Wrestling Thunder
  • 132
    • 1st Zach Colangelo, Tech Wrestling
    • 2nd Logan Stewart, Grapplers West
    • 3rd Chase Hanson, Vandit
    • 4th Draper Ollis, Vandit
  • 138
    • 1st Landon Knutzen, Champions
    • 2nd Zane Rich, Attack
    • 3rd AJ Arteaga, Crusher Wrestling
    • 4th Mason Kendrick, Pony Express
    • 5th Joey Barnett, Tech Wrestling
    • 6th Brady Anderson, Mountain Top Wrestling Club
    • 7th Garrett Sweat, Wasatch
  • 145
    • 1st Morgan Bogue, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Jordan Wengreen, Pony Express
    • 3rd Tony Trujillo, Vandit
    • 4th Josh Barnett, Tech Wrestling
    • 5th William Chavez, Tech Wrestling
    • 6th Zak Erickson, Agoge
  • 152
    • 1st Grant LaMont, Champions
    • 2nd Walker Van Tassell
    • 3rd Luke Gibbs, Tech Wrestling
  • 160
    • 1st Jesse Carlisle, Champions
    • 2nd Danny Shepherd, Elite
    • 3rd Dillon Spencer, Attack
    • 4th Kameron Wilkinson, TUG
    • 5th Dylan Swenson, Tactik Wrestling
  • 170
    • 1st Nick Sorenson, Stingers
    • 2nd Seth Manning, Team Tooele
    • 3rd Josh Searle, Champions
    • 4th Kenyon James, Tech Wrestling
    • 5th Braydon Garcia, Crusher Wrestling
    • 6th Aaron Thomson, Riverton 3-Style
    • 7th Brittan Butler
    • 8th Brayden Nuffer, Vandit
  • 182
    • 1st Jon Wixom, Champions
    • 2nd Zach Coffman, Team Tooele
    • 3rd Ryan Petersen, Millard County Wrestling Club
    • 4th Dylan Sackett, Crusher Wrestling
    • 5th Russell Landes, South Valley Wrestling
    • 6th AJ Tovey, Tech Wrestling
  • 195
    • 1st Dustin Christensen, Crusher Wrestling
    • 2nd Aspen Naylor, Attack
    • 3rd Benson Porter
    • 4th Kyle Sorensen, Tech Wrestling
    • 5th Dalton DeSimon, Team Tooele
  • 220
    • 1st Joe Flores, Crusher Wrestling
    • 2nd Taylor Lancaster, Stingers
    • 3rd Hagan Ekker
    • 4th Michael Bargeron, Tech Wrestling
  • 285
    • 1st Jesus Avina, Crusher Wrestling
    • 2nd Lafitani Taufa, Kingdom Klub
    • 3rd Nicholas Carothers, Vandit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail