Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Kingdom Klub (9 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Crusher Wrestling Club (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Grapplers West (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Vandit (4 Medalists)
  • 5th Elite (3 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Millard County Wrestling Club (3 Medalists)
  • 7th Team Tooele (2 Medalists, 2 Champions)
  • 8th Attack (2 Medalists)
  • 8th Breakdown (2 Medalists)
  • 8th Pioneers of Wrestling (2 Medalists)
  • 11th Champions (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Stingers (1 Medalist, 1 Champsion)
  • 11th Team Rulon (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th TUG (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Bear Den (1 Medalist)
  • 15th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 15th West Side Wild Things (1 Medalist)

Individual Results

  • 112 lbs.
    • 1st Parker Christensen, TUG
    • 2nd Kyle Robison, Millard County Wrestling Club
  • 119 lbs.
    • 1st Bryce Jackman, Elite
    • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit
    • 3rd Christian Kodele, Crusher Wrestling Club
    • 4th Joshua Boman, Attack
  • 125 lbs.
    • 1st Mitch Brown, Elite
    • 2nd Anthony Kelly, Vandit
    • 3rd Trevor Mortimer, Bear Den
  • 130 lbs.
    • 1st Abraham Hernandez, Grapplers West
    • 2nd Brenden Turner, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Arthur Tomax, Grapplers West
    • 4th Joey Barnett, Kingdom Klub
  • 135 lbs.
    • 1st Grant LaMont, Champions
    • 2nd Brady Isaacson, Grapplers West
    • 3rd Zane Rich, Attack
    • 4th Kalin Gray, Elite
    • 5th David Doane, Breakdown
    • 6th Tyler Spencer, Riverton 3-Style
    • 7th Cameron Mcallister, Mettle Wrestling
  • 140 lbs.
    • 1st Chaz Lovato, Grapplers West
    • 2nd Dallin Rice, Pioneers of Wrestling
    • 3rd Ken Astle, Crusher Wrestling Club
    • 4th Matt Wilcox, Kingdom Klub
    • 5th Jess Clapier, Kingdom Klub
    • 6th Issac Juarez, Grapplers West
    • 7th Drew Linton, Kingdom Klub
    • 8th Jeppe Albertsen, Kingdom Klub
  • 145 lbs.
    • 1st Rasten Yeates, Stingers
    • 2nd Josh Jones, Vandit
    • 3rd Tre Behunin, Team Tooele
  • 152 lbs.
    • 1st Koleton Hardy, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Dylan Knight, Vandit
    • 3rd David Hansen, Peak Wrestling
  • 160 lbs.
    • 1st Zachary Coffman, Team Tooele
    • 2nd Adam Zander, Breakdown
    • 3rd Jentry Diederich, Vandit
    • 4th Hunter Wixom, Kingdom Klub
  • 171 lbs.
    • 1st Thomas Manning, Team Tooele
    • 2nd Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling
    • 3rd Dustin Christensen, Crusher Wrestling Club
    • 4th Brandon Garcia, West Side Wild Things
  • 189 lbs.
    • 1st Derek Thomas, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Keith Kesler, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Jeffrey Martinez, Kingdom Klub
  • 215 lbs.
    • 1st Drake Comer, Team Rulon
    • 2nd Jared Smith, Kingdom Klub
  • 285 lbs.
    • 1st Carlos Turner, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Joe Flores, Crusher Wrestling Club
    • 3rd Tanner Palmer, Kingdom Klub
    • 4th Garrett Hanson, Salt City Grapplers.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail