Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Junior Greco-Roman State Championships (Ages 17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Elite (4 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Stingers (3 Medalists)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Vandit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Eastside Grapplers (2 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Tiger Den (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Roosevelt (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Specialized Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Wasatch (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Weber Freestyle Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Lehi (1 Medalist)
  • 11th TNT (1 Medalist)
  • 11th Tooele (1 Medalist)

Individual Results

  • 105

    • 1st Jessica Osborne, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 112

    • 1st Zak Baker, Elite (Kaysville)

  • 119

    • 1st Danny Huntsman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 125

    • 1st Casey Smith, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Josh Baker, Elite (Kaysville)

    • 3rd Cody Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 4th Carlin Kennelly, TNT (Sandy)

  • 130

    • 1st Aaron Ross, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 2nd Jesse Clark, Vandit

  • 135

    • 1st Richard Winger, Elite (Kaysville)

    • 2nd Dugan Eltan, Eastside Grapplers

    • 3rd Eric Mascarems, Tooele (Tooele)

  • 140

    • 1st Luke Rasmussen, Vandit

    • 2nd Skyler Korth, Stingers (Brigham City)

  • 145

    • 1st Zack Vallentine, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 152

    • 1st Josh Wilson, Elite (Kaysville)

    • 2nd Riley Yeates, Stingers (Brigham City)

  • 160

    • 1st Cale Cook, Roosevelt (Roosevelt)

    • 2nd Jeremy James, Lehi (Lehi)

    • 3rd Jon Neal, Tiger Den (Ogden)

  • 171

    • 1st Adam Lace, Eastside Grapplers

  • 275

    • 1st Mike Rombuz, Tiger Den (Ogden)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail