Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermountain Warrior Challenge
George S. Eccles Ice center Logan, UT

Individual Results

  • Pre-Bantam (6 and Under)
    • 35
      • 1st Teage Erickson, Challis Wrestling (Ida.)
      • 2nd Asher Millward, Team Legacy
      • 3rd Xoey Zollinger, Skyline Wrestling (Ida.)
      • 4th Stoan Morrison, Top of Utah
      • 5th George Kunz, South Summit
    • 40
      • 1st Boden Banta, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 2nd Talmage Mortimer, Champions
      • 3rd Bodee Grimmett, Three Style Elite (Ida.)
      • 4th Peter Cutler, Bear Den
    • 45
      • 1st Tege Kelley, Mettle Wrestling
      • 2nd Davin Vigil, Idaho Falls
      • 3rd Geronimo Rivera, Crusher Wrestling
      • 4th Andrew Hollaway, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 5th Taysen Brown, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 6th Tyler Khoundet, Peak Grapplers
    • 50
      • 1st Weston Layton, Down to BANG
      • 2nd Bronc Cordingley, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 3rd Jonah Curreton, Sugar Salem (Ida.)
      • 4th Ryker Roundy, Logan
  • Bantam (7 and 8)
    • 40
      • 1st Teague Brown, Syracuse
      • 2nd Micah Murdoch, Mettle Wrestling
      • 3rd Jaxton Price, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 4th Ryler Jorgensen, North Summit
      • 5th Braden Millward, Team Legacy
    • 45
      • 1st Layne Kleimann, Grapplers West
      • 2nd Logan Holmes, Extreme Wrestling
      • 3rd Mack Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 4th Dallin Walters, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 5th Broc Fletcher, Top of the Rock (Wyo.)
      • 6th Talen Eck, Suples Wrestling (Ida.)
    • 50
      • 1st Hayden Haase, Extreme Wrestling
      • 2nd Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 3rd Logan Hancey, Fremont
      • 4th Xander Zollinger, EIWA Elite (Ida.)
      • 5th Ty Farr, Challis Wrestling (Ida.)
      • 6th Weston Richins, Extreme Wrestling
    • 55
      • 1st Paxton Daggett, Extreme Wrestling
      • 2nd Ryder Robinson, Team Legacy
      • 3rd Nikko Gonzalez, Idaho Gold
      • 4th Wylie Stone, Idaho Rattlers
      • 5th Lincoln Lofthouse, Mt. Crest
      • 6th Dax Wood, Sugar Salem (Ida.)
    • 60
      • 1st Weston Nielsen, Team Legacy
      • 2nd Dylan Anderton, Three Style Elite (Ida.)
      • 3rd Wes Jensen, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 4th Preston Brimhall, Attack
      • 5th Jesse Leavitt, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 6th Jonah Mandleco, Fremont
    • 65
      • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Hudson Rogers, Gooding Cobra (Ida.)
      • 3rd Patrick Gross, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Kael Bennie, Crusher Wrestling
      • 5th Max Mikesell, Top of the Rock (Wyo.)
      • 6th Matthew Ames, Challis Wrestling (Ida.)
    • 70
      • 1st Hunter Hobbs, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 2nd Sam Schroeder, Top of Utah
      • 3rd Quentin Huml, Sugar Salem (Ida.)
      • 4th Gavin Anderson, Bonneville Wrestling (Ida.)
    • 75+
      • 1st Dylan Combs, Pocatello Grapplers (Ida.)
      • 2nd Paxton Stanger, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 3rd Wiatt Kelley, Challis Cowboys (Ida.)
      • 4th Maggie Smith, Top of the Rock (Wyo.)
  • Intermediate (9 and 10)
    • 50
      • 1st Jacob Carson, Mettle Wrestling
      • 2nd David Edwards, Extreme Wrestling
      • 3rd Sutton Brown, Syracuse
      • 4th Luke Smith, North Summit
      • 5th Andy Hansen, Sugar Salem (Ida.)
      • 6th Alijah Whittaker, Logan
    • 55
      • 1st Tristan Smith, North Summit
      • 2nd Sage Mortimer, Champions
      • 3rd Timothy Henry, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Raimon Barela, Pocatello Grapplers (Ida.)
      • 5th Sefton Douglass, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
      • 6th Kaden Ramos, Suples Wrestling (Ida.)
    • 60
      • 1st Joshua Millward, Team Legacy
      • 2nd Waylen Pentz, North Summit
      • 3rd Will Korth, North Summit
      • 4th Tristan Ocana, Crusher Wrestling
      • 5th Channing Warner, Champions
      • 6th Elijah Larsen, Top of Utah
    • 65
      • 1st Drew Lang, Team Legacy
      • 2nd Jaden Stange, Team Legacy
      • 3rd Joshua J Holmes, Extreme Wrestling
      • 4th Garrett Fletcher, Top of the Rock (Wyo.)
      • 5th River Smith, Top of Utah
      • 6th Tyler Pendleton, Patriot Wrestling (Ida.)
    • 70
      • 1st Darion Johnson, Tri Cities Wrestling (Wash.)
      • 2nd Harrison Hoopes, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
      • 4th Tucker Banks, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 5th Tanner Metcalf, Top of the Rock (Wyo.)
      • 6th Jack Whitmer, Pocatello Grapplers (Ida.)
    • 75
      • 1st Diego Martinez, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 2nd Dillon Dick, Extreme Wrestling
      • 3rd Tainui Kellner, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
      • 4th Joe Watson, Patriot Wrestling (Ida.)
      • 5th Gunner Giulio, American Falls Reservoir Dogs (Ida.)
      • 6th Joseph Thompson, Star Valley Wrestling (Wyo.)
    • 80
      • 1st Cael Smith, Utah Brawlers
      • 2nd Daxtyn Zollinger, EIWA Elite (Ida.)
      • 3rd Emillio Velasquez, Pocatello Grapplers (Ida.)
      • 4th Tanner Judy, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 5th Tallon Sellers, Top of the Rock (Wyo.)
    • 87
      • 1st Jagger Mitchell, Evanston Elite (Wyo.)
      • 2nd Jack White, Team Legacy
      • 3rd Braxton Peebles, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 4th Bristin Corrigan, Pocatello Grapplers (Ida.)
      • 5th Zachary Patterson, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 6th Keaton Wood, Diamondville Wrestling (Wyo.)
    • 95
      • 1st Lucas Carlson
      • 2nd Joshua Herrera, Fremont
      • 3rd Ryan Winfree, Madison Wrestling (Ida.)
      • 4th Carter Claflin, Evanston Elite (Wyo.)
    • 103
      • 1st Charley Hastriter, Patriot Wrestling (Ida.)
      • 2nd Spencer Robertson, Pocatello Grapplers (Ida.)
      • 3rd Tayden Roundy, Logan
  • Novice (11 and 12)
    • 60
      • 1st Marco Herrera, Fremont
      • 2nd Parker Frasure, Kingdom Klub
      • 3rd Cole Jensen, Champions
      • 4th Keagen Murdoch, Mettle Wrestling
      • 5th Blayze Keckler, Logan
      • 6th Brayden Anderson, Three Style Elite (Ida.)
    • 65
      • 1st Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 2nd Jarett Jorgensen, North Summit
      • 3rd Robert Edwards, Extreme Wrestling
      • 4th Kase Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 5th Jackson Moon, Patriot Wrestling (Ida.)
      • 6th Trevor Allred, Top of the Rock (Wyo.)
    • 70
      • 1st Mason Denton, Fremont
      • 2nd Cash Christensen, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Tristian Hicks, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 4th Kohl Neilson, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 5th William Haight, Team Legacy
      • 6th Dawson Schramm, Diamondville Wrestling (Wyo.)
    • 75
      • 1st Angel Rios, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 2nd Kierstien Bush, Fremont
      • 3rd Braxton Sorenson, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 4th Grayson Hicks, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 5th Rigden Wagstaff, Evanston Elite (Wyo.)
      • 6th Timothy Price, Sugar Salem (Ida.)
    • 80
      • 1st Sway Cook, Three Style Elite (Ida.)
      • 2nd Cameron Metcalf, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Kael Anderson, Suples Wrestling (Ida.)
      • 4th Dustin Sparrow, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 5th Bruin Bradshaw, Challis Cowboys (Ida.)
      • 6th Nena Sowers, Evanston Elite (Wyo.)
    • 85
      • 1st Maverik Skinner, Stingers
      • 2nd Riggen Cordingley, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 3rd Lucas Cochran, Stingers
      • 4th Ryan Wilson, Patriot Wrestling (Ida.)
      • 5th Dakota Knezovich, Top of the Rock (Wyo.)
      • 6th Karson Kluvers, Three Style Elite (Ida.)
    • 90
      • 1st Terrell Barraclough, Crusher Wrestling
      • 2nd Canyon Brann, Crusher Wrestling
      • 3rd Zack Smith, Utah Brawlers
      • 4th Mark Rausch, Grapplers West
      • 5th Kaden Hine, Idaho Rattlers
      • 6th Hunter Schroeder, Top of Utah
    • 95
      • 1st Riley Noble, Team Legacy
      • 2nd Easton Winward, Top of Utah
      • 3rd Trent Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 4th Devin Smith, Madison Wrestling (Ida.)
      • 5th Brett Gasaway, Skyline Wrestling (Ida.)
      • 6th Jake VanOrden, Three Style Elite (Ida.)
    • 100
      • 1st Charley Hastriter
      • 2nd Tehgan Bassett, Down to BANG
      • 3rd Wyatt Larsen, Mt. Crest
    • 105
      • 1st Sawyer Hobbs, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 2nd Abe Turpen, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 3rd Clay Lester, Evanston Elite (Wyo.)
      • 4th Paxton Smith, Top of Utah
      • 5th Max Olvany, Logan
    • 112
      • 1st Miles Cook, Idaho Falls
      • 2nd Tanner French, Shelley Mat Club (Ida.)
      • 3rd Brandyn Gaytan, Stingers
      • 4th Gavin Mikesell, Top of the Rock (Wyo.)
      • 5th Gable Watson, Patriot Wrestling (Ida.)
      • 6th Kaden Martin, Three Style Elite (Ida.)
    • 120
      • 1st Duncan Andrus, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 2nd Mason Colvin, Skyline Wrestling (Ida.)
    • 140+
      • 1st Kade Carlson
      • 2nd Dixon Owen, Bear Den
  • Middle School
    • 70
      • 1st Darrick Stacey, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 2nd Destin Summers, Three Style Elite (Ida.)
      • 3rd Braydon Mogle, Mt. Crest
      • 4th Nicholas Dizes, Challis Wrestling (Ida.)
      • 5th Matthew Sedillo, Team Legacy
      • 6th Trevor Monson, Down to BANG
    • 77
      • 1st Cade Krishnek, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 2nd Ashton DuPape, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Coleton Seymour, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Kade Bruno, Challis Wrestling (Ida.)
      • 5th Easton Banta, Upper Valley Aces (Ida.)
      • 6th Tayton Bennett, Fremont
    • 84
      • 1st Donny Proffit, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Jack Lang, Team Legacy
      • 3rd Gentry Warner, Champions
      • 4th Hunter McCluskey, Suples Wrestling (Ida.)
      • 5th Dekker Anderson, Suples Wrestling (Ida.)
      • 6th Dillon Sparrow, Bonneville Wrestling (Ida.)
    • 91
      • 1st Jake Holbrook, Stingers
      • 2nd Tanner Benedict, Team Legacy
      • 3rd Holden Richards, Top of Utah
      • 4th Braxton Balmforth, Shelley Mat Club (Ida.)
      • 5th Samuel Lester, Evanston Elite (Wyo.)
      • 6th Cade Horn, Shoshone (Ida.)
    • 98
      • 1st Brandyn Van Tassell, Champions
      • 2nd Braiden Parker, Wasatch
      • 3rd Cooper Skinner, Stingers
      • 4th Rylee Green, Stingers
      • 5th Kaiden Lamb, Stingers
      • 6th Brady Hine, Idaho Rattlers
    • 105
      • 1st Cole Moody, Team Legacy
      • 2nd Taten Ringel, North Summit
      • 3rd Brigg Hoopes, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 4th Logan Jensen, Grapplers West
      • 5th Brayden Stevens, Extreme Wrestling
      • 6th Sean Nelson, Idaho Rattlers
    • 112
      • 1st Karther Knight, Mt. Crest
      • 2nd RJ Bingham, Mt. Crest
      • 3rd Lane Hunt, Three Style Elite (Ida.)
      • 4th Carlitos Nava, North Summit
      • 5th Nathan Cooper, Suples Wrestling (Ida.)
      • 6th Malek Wagstaff, Evanston Elite (Wyo.)
    • 120
      • 1st Owen Pentz, Crusher Wrestling
      • 2nd Brandon Claye, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Steven Quintana, Crusher Wrestling
      • 4th Dylan Gregerson, Riverton Wolf Pack
      • 5th Teno Trujillo, Top of the Rock (Wyo.)
      • 6th Jace Anderson, North Summit
    • 128
      • 1st Conner Wengreen, Mt. Crest
      • 2nd Devon Schoonover, Three Style Elite (Ida.)
      • 3rd Austin Iorga, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 4th Taggert Andersen, R.A.W Wrestling (Ida.)
      • 5th Zachary Jensen, Sugar Salem (Ida.)
      • 6th Alexander Austin, Three Style Elite (Ida.)
    • 136
      • 1st James Fisher, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 2nd Luis Cervantes, American Falls Reservoir Dogs (Ida.)
      • 3rd Austin Ford, Suples Wrestling (Ida.)
      • 4th Colby Ingram, Sugar Salem (Ida.)
      • 5th Dalan Abegglen, Sugar Salem (Ida.)
      • 6th Carter Anderson, Top Notch Wrestling
    • 144
      • 1st Garrett Hoyt, Warrior Wrestling
      • 2nd Rex Bowden, Wasatch
      • 3rd Payson Anderton, Three Style Elite (Ida.)
      • 4th Colton Flygare, Mettle Wrestling
      • 5th Jordan Sharp, North Fremont (Ida.)
    • 152
      • 1st Marcuss Sainz, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Thomas Bates, Teton Freestyle Wrestling (Ida.)
      • 3rd Zachary Belnap, EIWA Elite (Ida.)
      • 4th Dagen Kramer, Syracuse High School Wrestling
      • 5th Camry Ingram, Sugar Salem (Ida.)
      • 6th Zac Miller, Bear Den
    • 160
      • 1st Zachary Borrayo, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Chance Henderson, Buhl Badgers (Ida.)
      • 3rd Blaine Ammar, Challis Wrestling (Ida.)
    • 175
      • 1st TristanTristan Devine, Challis Wrestling (Ida.)
      • 2nd Alek Shope, Extreme Wrestling
      • 3rd Griffen Mitchell, Evanston Elite (Wyo.)
      • 4th Bosten Lamb, Stingers
      • 5th Anthony Barrera, Bear Den
  • High School
    • 100
      • 1st Jace Tilley, Stingers
      • 2nd Braiden Parker, Wasatch
      • 3rd Bryce Brimhall, Attack
      • 4th Bo Labrum, Mt. Crst
      • 5th John Vonderleith, Three Style Elite (Ida.)
      • 6th Coby Vandertoolen, Team Legacy
    • 106
      • 1st Jaron Chavez, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Jacob Garrison, Suples Wrestling (Ida.)
      • 3rd Treyton Nilsson, Three Style Elite (Ida.)
      • 4th Hyatt Henderson, Three Style Elite (Ida.)
      • 5th Jacob Thompson, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 6th Hayden Stewart, Peak Grapplers
    • 113
      • 1st Brock Hardy, Stingers
      • 2nd Josh Jensen, Champions
      • 3rd Brodie Douglass, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
      • 4th Jayden Pentz, Crusher Wrestling
      • 5th Karther Knight, Mt. Crest
      • 6th Luke Kirby, Pocatello Grapplers (Ida.)
    • 120
      • 1st Mikel Perales, Nampa Freestyle (Ida.)
      • 2nd Justin Holman, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 3rd Jacob Barton, Team Legacy
      • 4th Coleman Thacker, Logan
      • 5th Raul Nevarez, EIWA Elite (Ida.)
      • 6th Nick Bingham, Bear Den
    • 126
      • 1st Jaron Jensen, Grapplers West
      • 2nd Kyle Smith, Stingers
      • 3rd Logan Stewart, Peak Grapplers
      • 4th Carson Wikstrom, Bear River
      • 5th Dallin Denton, Fremont
      • 6th Zachary Jensen, Sugar Salem (Ida.)
    • 132
      • 1st Chase Call, Shelley Mat Club (Ida.)
      • 2nd Jaydon Rogers, Crusher Wrestling
      • 3rd Steven Zettel, Three Style Elite (Ida.)
      • 4th Samuel Stout, Crusher Wrestling
      • 5th Ky Webb, Three Style Elite (Ida.)
      • 6th Hayden Wood, Sugar Salem (Ida.)
    • 138
      • 1st Garrett Wood, EIWA Elite (Ida.)
      • 2nd Landon Misustin, Logan
      • 3rd Layton Wasia, Three Style Elite (Ida.)
      • 4th Denver Dobson, Suples Wrestling (Ida.)
      • 5th Chase Lemons, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 6th Blake Anderson, R.A.W Wrestling (Ida.)
    • 145
      • 1st Kurtis Loftis, Kuna Klub (Ida.)
      • 2nd Tate Hansen, Three Style Elite (Ida.)
      • 3rd Demetrius Romero, Team Bullcatcher (Ida.)
      • 4th AJ Arteaga, Crusher Wrestling
      • 5th Logan Harrison, Logan
      • 6th Cutler Gneiting, Three Style Elite (Ida.)
    • 152
      • 1st Tucker Leavit, Three Style Elite (Ida.)
      • 2nd Collin White, Mt. Crest
      • 3rd TJ Thacker, Logan
      • 4th Harrison McLenna, Suples Wrestling (Ida.)
      • 5th Tyler Krepps, Syracuse High School Wrestling
      • 6th Dillon Johnson, Idaho Falls
    • 160
      • 1st Jon Jay Chavez, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Stephen Mejia, Buhl Badgers (Ida.)
      • 3rd Chris Carp, Idaho Gold
      • 4th Colton Marshall, Crusher Wrestling
      • 5th Jacom Stacey, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 6th Tyrell Fredrickson, Mt. Crest
    • 170
      • 1st John Hensley, Patriot Wrestling (Ida.)
      • 2nd Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
      • 3rd Jared Bird, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 4th William Kispaugh, Evanston Elite (Wyo.)
      • 5th Sean Marchant, Attack
      • 6th Britton Butler, Attack
    • 182
      • 1st Harley DiLulo, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Dylan Sackett, Crusher Wrestling
      • 3rd Chris Reinhart, Skyline Wrestling (Ida.)
      • 4th Brandon Contreres, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 5th Christian Smith, Crusher Wrestling
      • 6th Ty Clegg, South Summit
    • 195
      • 1st Landon Brown, Crusher Wrestling
      • 2nd Darrian Lobato, Meridian (Ida.)
      • 3rd Haden Phillips, Crusher Wrestling
      • 4th Colton Horn, Shoshone (Ida.)
      • 5th Kenny Powell, Sugar Salem (Ida.)
      • 6th Cache Lowry, Attack
    • 220
      • 1st Andrew Anderson, Mt. Crest
      • 2nd Andres Rodriguez, Kuna Klub (Ida.)
      • 3rd Ryan Jack, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 4th Wade Meacham, Crusher Wrestling
      • 5th Riley Taylor, Stingers
    • 285
      • 1st Jake Van Valkenburg, Fremont
      • 2nd Stephan Olivas, Attack
      • 3rd Leo Barba, Meridian (Ida.)
      • 4th Aspen Naylor, Attack
      • 5th Stephen Boone, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 6th Nixin Janke, Crusher Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail