Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Champions (6 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Syracuse (5 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Mettle Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Team Prestige (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Cougar Den (3 Medalists)
  • 5th Fremont (3 Medalists)
  • 5th Juab (3 Medalists)
  • 5th Tech Wrestling (3 Medalists)
  • 9th Morgan Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Pride Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Team Legacy (2 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Bear River (2 Medalists)
  • 12th Crusher Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Gunnison (2 Medalists)
  • 15th Apex (1 Medalist)
  • 15th Tactik T3 (1 Medalist)
  • 15th Top of Utah (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Millard County Wrestling Club (1 Medalist)
  • 15th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 15th Altamont (1 Medalist)
  • 15th Extreme Wrestling (1 Medalist)
  • 15th The Garage (1 Medalist)
  • 15th Wasatch (1 Medalist)
  • 15th Wild Things/RECKE (1 Medalist)

Individual Results

  • 50
    • 1st Teague Brown, Syracuse
    • 2nd Ryder Christensen, Wasatch
    • 3rd Ryler Jorgensen, Morgan Wrestling
    • 4th Karson Shelley, Champions
    • 5th Emeri Mortimer, Champions
  • 55
    • 1st Layne Kleimann, Team Prestige
    • 2nd Dillon Ivie, Cougar Den
    • 3rd Tucker Keller, Fremont
    • 4th Brecken Ogden, Team Prestige
    • 5th Zack Halligan, Syracuse
    • 6th Glade Harman, Mettle Wrestling
  • 60
    • 1st Drew Korth, Morgan Wrestling
    • 2nd Weston Richins, Cougar Den
    • 3rd Max Miller, Bear River
    • 4th Hudson Palmer, Tech Wrestling
    • 5th Dallin Foote, Cougar Den
    • 6th Easton Gines, Syracuse
  • 65
    • 1st Cooper Sanders, Top of Utah
    • 2nd Cooper Blackett, Juab
    • 3rd Logan Hancey, Fremont
    • 4th Banks Love, Team Prestige
    • 5th Jason Worthley, Fremont
    • 6th Landon Roberts, Tactik T3
  • 70
    • 1st Riggin Boger, Champions
    • 2nd Sam Rasmussen, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Ryder Robinson, Team Legacy
    • 4th Colton Theobald, Pride Wrestling
    • 5th Gatlen Farnsworth, Altamont
    • 6th Manny Ferrell, Mettle Wrestling
  • 75
    • 1st Weston Nielsen, Team Legacy
    • 2nd Aiden Robertson, Bear River
    • 3rd Kael Bennie, The Garage
    • 4th Creeson Harrison, Extreme Wrestling
    • 5th Preston Brimhall, Syracuse
    • 6th Elijah Mort, Crusher Wrestling
  • 80
    • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
    • 2nd Joshua Biesinger, Champions
    • 3rd Brigham Morrison, Tech Wrestling
    • 4th Jaxen Endresen, Syracuse
    • 5th Ryan Mecham, Mountain Top Wrestling Club
    • 6th Chase Poulsen, Juab
  • 87
    • 1st Landen Shurtleff, Pride Wrestling
    • 2nd Will Harmon, Juab
    • 3rd Hixon Canto, Champions
    • 4th Leimana Fager, Crusher Wrestling
    • 5th Skyler Armenta, Wild Things/RECKE
  • 95
    • 1st Walker Deede, Champions
    • 2nd Max Lara, Gunnison
    • 3rd Helaman Weiss, Mettle Wrestling
  • 112+
    • 1st Xavier Randall, Apex
    • 2nd Raymond Tongolei, Tech Wrestling
    • 3rd Gavin Roberts, Gunnison
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail