Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Champions (6 Medalists)
  • 1st Team Legacy (6 Medalists)
  • 3rd North Summit Youth Wrestling (4 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Crusher Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Fremont (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Mettle Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Roosevelt (3 Medalists)
  • 8th Wasatch (2 Medalists, 2 Champions)
  • 9th Kingdom Klub (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Riverton 3-Style (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Attack (2 Medalists)
  • 11th Peak Wrestling (2 Medalists)
  • 11th South Summit (2 Medalists)
  • 14th Bear Den (1 Medalist)
  • 14th Grapplers West (1 Medalist)
  • 14th Logan (1 Medalist)
  • 14th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Millard County Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Ogden City Quest (1 Medalist)
  • 14th Payson Grappling Force (1 Medalist)
  • 14th Pony Express (1 Medalist)
  • 14th Stingers (1 Medalist)
  • 14th TUG (1 Medalist)
  • 14th Uintah (1 Medalist)
  • 14th West Side Wild Thing (1 Medalist)

Individual Results

  • 50 lbs.
    • 1st Tristan Smith, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Elijah Larsen, Bear Den
    • 3rd Dallan Hunsaker, Mettle Wrestling
    • 4th Sage Mortimer, Champions
    • 5th Ryan Orduno, Logan
    • 6th Sutton Brown, Attack
    • 7th Alijah Whittaker, Logan
  • 55
    • 1st Parker Frasure, Kingdom Klub
    • 2nd Marco Herrera, Fremont
    • 3rd Marcus Patrick, Kingdom Klub
    • 4th Channing Warner, Champions
    • 5th Micah Douglas, Pride Wrestling
    • 6th Ridgerton Martinez, Team Legacy
    • 7th Austin Bush, Attack
  • 60
    • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
    • 2nd Jackson Prescott, North Summit Youth Wrestling
    • 3rd Jarett Jorgensen, North Summit Youth Wrestling
    • 4th Drew Lang, Team Legacy
    • 5th Cooper Cox, Champions
    • 6th River Wardle, Team Legacy
    • 7th Colter Ricks, Logan
    • 8th Ty Martin, Crusher Wrestling
  • 65
    • 1st Sammy Heywood, Wasatch
    • 2nd Danny Khoundet, Peak Wrestling
    • 3rd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club
    • 4th Ezay Castillo, Team Legacy
    • 5th Taylor Young, Mettle Wrestling
    • 6th Trevor LaMont, Champions
    • 7th Easton Richins, Roosevelt
    • 8th Brady Phillips, Peak Wrestling
  • 70
    • 1st Hunter Bowden, Fremont
    • 2nd Kameron Moss, Team Legacy
    • 3rd Isaac Fisher, Crusher Wrestling
    • 4th Bo Bushell, South Summit
    • 5th Rylan Stevens, Uintah
    • 6th Zeke Kelley, Mettle Wrestling
    • 7th Ren Taylor, Roosevelt
    • 8th Kelten Campbell, Roosevelt
  • 75
    • 1st Tristan Farnsworth, Wasatch
    • 2nd Jack White, Team Legacy
    • 3rd Cael Smith, Fremont
    • 4th Tucker Naccarato, Payson Grappling Force
    • 5th Caleb Swensen, Pony Express
    • 6th Justyn Mitchell, Champions
    • 7th Andrew Jensen, Champions
    • 8th Jonny Gasologa, West Side Wild Things
  • 80
    • 1st Tyler Scheurn, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Zack Smith, Fremont
    • 3rd Brice Clegg, South Summit
    • 4th Mark Rausch, Grapplers West
    • 5th Porter Wright, Millard County Wrestling Club
    • 6th Ben Taufer, Crusher Wrestling
  • 87
    • 1st Lincoln Van Tassell
    • 2nd Cameron Sterret, Ogden City Quest
  • 95
    • 1st Cash Robb, Wasatch
    • 2nd M Reed Cunningham, Stingers
    • 3rd Gentry Bowles, Riverton 3-Style
    • 4th Cameron Dahle, Pony Express
  • 103
    • 1st Geoffrey Kelley, Crusher Wrestling
    • 2nd Spencer Tauteoli, TUG
  • 112
    • 1st Jaxson Fullwood, Riverton 3-Style
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail