Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Team Legacy (6 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Wasatch (5 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Team Rulon (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Millard County Wrestling Club (4 Medalists)
  • 5th Champions (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Mettle Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Fremont (3 Medalists)
  • 8th Crusher Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Elite (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Uintah (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Bear Den (2 Medalists)
  • 11th Wrestling Thunder (2 Medalists)
  • 13th Attack (1 Medalist)
  • 13th Breakdown (1 Medalist)
  • 13th Grapplers West (1 Medalist)
  • 13th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th Mustangs (1 Medalist)
  • 13th North Summit Youth Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Panguitch (1 Medalist)
  • 13th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Phoenix (1 Medalist)
  • 13th Pony Express (1 Medalist)
  • 13th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Red Storm Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 13th South Summit (1 Medalist)
  • 13th Stingers (1 Medalist)
  • 13th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 50 lbs.
    • 1st Will Manning, Team Legacy
    • 2nd Cole Jensen, Elite
    • 3rd Parker Frasure, Wrestling Thunder
    • 4th Eli Phelps
    • 5th Marco Herrera, Fremont Wrestling Club
    • 6th Braden Meyer, Wrestling Thunder
  • 55 lbs.
    • 1st Cooper Cox, Elite
    • 2nd Jarett Jorgensen, North Summit Youth Wrestling
    • 3rd William Haight, Team Legacy
    • 4th River Wardle, Breakdown
  • 60 lbs.
    • 1st Gavin Ayotte, Uintah
    • 2nd Robert Edwards, Uintah
    • 3rd Bo Bushell, South Summit
    • 4th Kimball Wiser, Team Rulon
    • 5th Hunter Bowden, Fremont Wrestling Club
    • 6th Stewart Ballif, Wasatch
    • 7th Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club
    • 8th Gunnar Brown, Attack
  • 65 lbs.
    • 1st Kade Thompson, Mettle Wrestling
    • 2nd Braden Henson, Team Legacy
    • 3rd Marcus Mondragon, Red Storm Wrestling
    • 4th Preston Blotter, Wasatch
    • 5th Mcclain Miller, Panguitch
    • 6th Tyson Humphreys, Crusher Wrestling Club
    • 7th Caleb Swensen, Pony Express
    • 8th Preston Phillips, Team Legacy
  • 70 lbs.
    • 1st Riley Noble, Team Legacy
    • 2nd Stockton O`Brien, Mettle Wrestling
    • 3rd Jaxon Moore, TUG
    • 4th Brayden Guthrie, Team Rulon
    • 5th Maverik Skinner, Bear Den
    • 6th RJ Epling, Wasatch
    • 7th Payton Smoot, Stingers
    • 8th Mark Rausch, Grapplers West
  • 75 lbs.
    • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
    • 2nd Bowen Shields, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Andrew Reese, Phoenix
    • 4th Zack Smith, Team Rulon
    • 5th John Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 6th Mason Denton, Fremont Wrestling Club
    • 7th Devon Sanders, Riverton 3-Style
  • 80 lbs.
    • 1st Keller Rock, Champions
    • 2nd Cordon Nuttall, Champions
    • 3rd Parker Gasser, Millard County Wrestling Club
    • 4th Kelton Philpot, Peak Wrestling
    • 5th Logan Fano, Champions
    • 6th Cade Fox, Mustangs
    • 7th M Reed Cunningham, Bear Den
  • 87 lbs.
    • 1st Alec Bolingbroke, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Calun Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 4th Graham Skirucha, Pride Wrestling
  • 95 lbs.
    • 1st Bowdy Sorenson, Wasatch
  • 103 lbs.
    • 1st Kade Carlson, Team Rulon
  • 112 lbs.
    • 1st Ben Provost, Wasatch
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail