Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 1st North Summit (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Team Rulon (3 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Fremont (2 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 5th Team Legacy (2 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Warrior Freestyle Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Basin Wrestling Club (2 Medalists)
  • 7th Elite (2 Medalists)
  • 7th Pride Wrestling (2 Medalists)
  • 10th Grapplers West (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Stingers (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Attack Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Bear Den (1 Medalist)
  • 12th Champions (1 Medalist)
  • 12th Falcon Wrestling Club (1 Medalist)
  • 12th Phoenix (1 Medalist)
  • 12th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Team Extreme (1 Medalist)
  • 12th Team Tooele (1 Medalist)
  • 12th Throwdown (1 Medalist)
  • 12th TUG (1 Medalist)
  • 12th Uintah (1 Medalist)
  • 12th Wasatch (1 Medalist)
  • 12th Wolf Pack (1 Medalist)

Individual Results

  • 50

    • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Kimball Wiser, Team Rulon

  • 55

    • 1st Braden Henson, Team Legacy

    • 2nd Jed Lee, Pride Wrestling

    • 3rd Braydon Mogle, Team Tooele

    • 4th Dahlance Smith, Wolf Pack

    • 5th Robert Edwards, Uintah

    • 6th Mark O`Driscoll, Basin Wrestling Club

  • 60

    • 1st Kegan Leatherow, Fremont

    • 2nd Isaac Wilcox, Phoenix

    • 3rd Zak Kohler, Wasatch

    • 4th Kade Thompson, Throwdown

    • 5th Marcus Mondragon, Team Extreme

    • 6th Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

  • 65

    • 1st Jack Lang, Team Legacy

    • 2nd Tyrell Barnett, Warrior Freestyle Wrestling Club

    • 3rd McKay Foy, Elite

    • 4th Jaxon Moore, TUG

    • 5th Maverik Skinner, Bear Den

    • 6th Zackary Edgmon, Pride Wrestling

  • 70

    • 1st Logan Jensen, Grapplers West

    • 2nd Keller Rock, Elite

    • 3rd Tayte Staples, North Summit

    • 4th Zach Warren, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Spencer Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Paden Memmott, Pioneers of Wrestling

  • 75

    • 1st Keyan Staples, North Summit

    • 2nd Cordon Nuttall, Champions

    • 3rd Alec Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

    • 4th Zachary Swensen, Team Rulon

  • 80

    • 1st Jace Anderson, North Summit

    • 2nd Wyatt Jessen, Basin Wrestling Club

  • 87

    • 1st Brock Hardy, Stingers

    • 2nd Jayden Burton, Attack Wrestling

    • 3rd Stephen Harris, Stingers

  • 95

    • 1st Kody Pope, Team Rulon

    • 2nd Gage Sackett, Elite

    • 3rd Dylan Kruger, North Summit

  • 112

    • 1st Jonny Herrera, Fremont

  • 120+

    • 1st Brady Briskey, Warrior Freestyle Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Kegan Leatherow, Fremont, 60 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail