Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st North Summit (6 Medalists)
  • 2nd Morgan Wrestling Club (5 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Payson (4 Medalist)
  • 4th Champions (3 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Pride Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Team Extreme (3 Medalist)
  • 6th Wasatch (3 Medalists)
  • 8th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists, 2 Champions)
  • 9th Logan Champs (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Uintah Utes (2 Medalist)
  • 11th Attack (1 Medalist)
  • 11th Bear River (1 Medalist)
  • 11th Pony Express (1 Medalist)
  • 11th Roosevelt Wrestling Club (1 Medalist)
  • 11th Spanish Fork (1 Medalist)
  • 11th Team Tooele (1 Medalist)
  • 11th Throwdown (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Vandit (1 Medalist)
  • 11th Weber (1 Medalist)

Individual Results

  • 50

    • 1st Cole Zorn, Throwdown

    • 2nd Jed Lee, Pride Wrestling

    • 3rd Quenton Mortimer, Champions

    • 4th Christopher Payne, Morgan Wrestling Club

    • 5th Braydon Mogle, Team Tooele

    • 6th Ashton Lyons, Wasatch

  • 55

    • 1st Derek Fisher, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Jack Lang, Pride Wrestling

    • 3rd Chandler Welch, Team Extreme

    • 4th Zak Kohler, Wasatch

    • 5th Koy Caldwell, Weber

    • 6th Brenden Blanchard, Team Extreme

  • 60

    • 1st John Manning, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Seth Gardner, Wasatch

    • 3rd Austin Hone, Payson

    • 4th Tayte Staples, North Summit

    • 5th Tanner Wilde, Team Extreme

    • 6th Keyan Staples, North Summit

  • 65

    • 1st Cole Moody, Pride Wrestling

    • 2nd Raynger Keckler, Logan Champs

    • 3rd Justin Martin, Payson

    • 4th Carlos Nava, Morgan Wrestling Club

    • 5th Cael Ford, Payson

    • 6th Talon Thornton, Morgan Wrestling Club

  • 70

    • 1st Michael Peterson, Champions

    • 2nd Shad Winn, Champions

    • 3rd Taten Ringel, North Summit

    • 4th Wyatt Monroe, Payson

    • 5th Jaxon Mahler, Uintah Utes

    • 6th Cooper Skinner, Bear River

  • 75

    • 1st Robbie Ballam, Logan Champs

    • 2nd Brandyn Van Tassell, Spanish Fork

    • 3rd Jace Anderson, North Summit

    • 4th Tanner Lofthouse, Pony Express

    • 5th Conley Breshears, Morgan Wrestling Club

    • 6th Karson Barrett, Roosevelt Wrestling Club

  • 80

    • 1st Owen Pentz, Morgan Wrestling Club

    • 2nd Rand Pentz, North Summit

    • 3rd Beau McRae, Vandit

    • 4th Tucker Tomlinson, Uintah Utes

    • 5th Dylan Kruger, North Summit

    • 6th Jayden Burton, Attack

  • 103

    • 1st Jonny Herrera, Weber

Outstanding Wrestler: Cole Moody, Pride Wrestling, 65 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail