Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Champions (5 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Mettle Wrestling (4 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Uintah (4 Medalists)
  • 4th Grapplers West (3 Medalists)
  • 5th North Summit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Attack Wrestling (2 Medalists)
  • 6th Bear Den (2 Medalists)
  • 6th Millard County Wrestling Club (2 Medalists)
  • 6th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists)
  • 6th Wasatch (2 Medalists)
  • 11th Crusher Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Elite (1 Medalist)
  • 12th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Red Storm Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 12th Team Rulon (1 Medalist)
  • 12th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 55 lbs.
    • 1st Jarett Jorgensen, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Cooper Cox, Elite
    • 3rd Gunnar Brown, Attack
    • 4th Taylor Young, Wrestling Thunder
  • 60 lbs.
    • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
    • 2nd Robert Edwards, Uintah
    • 3rd Tristan Farnsworth, Uintah
    • 4th Sammy Heywood, Wasatch
    • 5th Danny Khoundet, Peak Wrestling
    • 6th Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club
    • 7th Thomas Hekking, Mountain Top Wrestling Club
    • 8th Korbin Steele, Champions
  • 65 lbs.
    • 1st Kade Thompson, Mettle Wrestling
    • 2nd Marcus Mondragon, Red Storm Wrestling
    • 3rd Rylan Stevens, Uintah
    • 4th Justyn Mitchell, Champions
    • 5th Carson Primm, Grapplers West
    • 6th Kierstien Bush, Attack
    • 7th Hagen Cottam, Wasatch
  • 70 lbs.
    • 1st Stockton O`Brien, Mettle Wrestling
    • 2nd McKay Foy, Uintah
    • 3rd Jaxon Moore, North Summit Youth Wrestling
    • 4th Brayden Guthrie, Team Rulon
    • 5th Maverik Skinner, Bear Den
    • 6th Mark Rausch, Grapplers West
    • 7th Kobe Peterson, Champions
  • 75 lbs.
    • 1st Mason Denton, Fremont Wrestling Club
    • 2nd John Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Bowen Shields, Millard County Wrestling Club
    • 4th Mason Miller, Grapplers West
  • 80 lbs.
    • 1st Cordon Nuttall, Champions
    • 2nd Keller Rock, Champions
    • 3rd Devon Sanders, Riverton 3-Style
    • 4th M Reed Cunningham, Bear Den
  • 87 lbs.
    • 1st Alec Bolingbroke, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail