Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Intermediate USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Pride Wrestling (6 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Champions (6 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Grapplers West (3 Medalists)
  • 5th Riverton 3 Style (3 Medalists)
  • 7th Throwdown (2 Medalists)
  • 8th Vandit (1 Medalist, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 9th Stingers (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Warrior Freestyle (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Pony Express (1 Medalist)
  • 11th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 50 lbs.

    • 1st Jed Lee, Pride Wrestling Club

    • 2nd Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Quenton Mortimer, Champions Wrestling Club

  • 55 lbs.

    • 1st Koy Caldwell, Warrior Freestyle

    • 2nd Derek Fisher, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Zak Kohler, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Hailey Cox, Riverton 3 Style

    • 5th Cole Zorn, Throwdown

  • 60 lbs.

    • 1st Seth Gardner, Wasatch Wrestling Club

    • 2nd Brydger Purdy, Wasatch Wrestling Club

    • 3rd Jack Lang, Pride Wrestling Club

  • 65 lbs.

    • 1st Cole Moody, Pride Wrestling Club

    • 2nd Ty Carlson, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Bailey Johnson, Champions Wrestling Club

    • 4th Damon Dodson, TUG

  • 70 lbs.

    • 1st Ryan Hansen, Champions Wrestling Club

    • 2nd Logan Jensen, Grapplers West

    • 3rd Tucker Henstra, Champions Wrestling Club

    • 4th Carson Bowdren, Riverton 3 Style

    • 5th Kaden Zorn, Throwdown

    • 6th Jordan Engberg, Pride Wrestling Club

  • 75 lbs.

    • 1st Beau McRae, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Shad Winn, Champions Wrestling Club

    • 3rd Tucker Eldredge, Pride Wrestling Club

    • 4th Gavin Siegismund, Riverton 3 Style

    • 5th Jordan Broadwell, Grapplers West

  • 80 lbs.

    • 1st Brock Hardy, Stingers Wrestling Club

    • 2nd Colton McBride, Pony Express Wrestling

    • 3rd Wylder Smith, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Colton Niswander, Pride Wrestling Club

    • 5th Connor Dumont, Grapplers West

  • 87 lbs.

    • 1st Steven Quintana, Independent

    • 2nd Chandler Beal, Champions Wrestling Club

    • 3rd Gage Sackett, Elite Wrestling Club

    • 4th Calvin Giese, Wasatch Wrestling Club

    • 5th Stephen Cottam, Mountain Top Wrestling Club

  • 103 lbs.

    • 1st Ajax Revels, Mountain Top Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Beau McRae, Vandit, 75 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail