Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Tactik T3 (9 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Champions (6 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Wasatch (6 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Top of Utah (5 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Millard County Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Morgan Wrestling (4 Medalists)
  • 6th Tech Wrestling (4 Medalists)
  • 8th Crusher Wrestling (3 Medalists, 2 Champions)
  • 9th Utah United (3 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Ironmen (3 Medalists)
  • 10th Red Storm (3 Medalists)
  • 10th Stallions Wrestling (3 Medalists)
  • 10th Syracuse (3 Medalists)
  • 14th Fremont (2 Medalists, 1 Champion)
  • 15th Bruin Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Delta (2 Medalists)
  • 15th Hurricane Valley (2 Medalists)
  • 15th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists)
  • 19th Logan (1 Medalist, 1 Champion)
  • 19th Team Legacy (1 Medalist, 1 Champion)
  • 21st Cave Club (1 Medalist)
  • 21st Charger Wrestling (1 Medalist)
  • 21st Cougar Den (1 Medalist)
  • 21st Dons Wrestling (1 Medalist)
  • 21st Gunnison (1 Medalist)
  • 21st Juab (1 Medalist)
  • 21st Salvation (1 Medalist)
  • 21st South Summit (1 Medalist)
  • 21st Team Erkin (1 Medalist)
  • 21st Team Prestige (1 Medalist)
  • 21st Tiger Wrestling (1 Medalist)
  • 21st Timberwolf Wrestling (1 Medalist)
  • 21st TUG (1 Medalist)
  • 21st Uintah (1 Medalist)
  • 21st Wild Things/RECKE (1 Medalist)
  • 21st Wolfpack (1 Medalist)

Individual Results

  • 88
    • 1st Braydon Mogle, Top of Utah
    • 2nd Mitchel Slack, Wasatch
    • 3rd Christopher Payne, Morgan Wrestling
    • 4th Mckay Bush, Team Erkin
  • 94
    • 1st Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
    • 2nd Quenton Mortimer, Champions
    • 3rd Calvin Taylor, Crusher Wrestling
  • 100
    • 1st Tayton Bennett, Fremont
    • 2nd Anthony Herrera, Stallions Wrestling
    • 3rd Thomas Gordy, Utah United
    • 4th Jaden Nelson, Syracuse
    • 5th Weston Fowers, Mountain Top Wrestling Club
  • 106
    • 1st Gentry Warner, Champions
    • 2nd Kegan Leatherow, Fremont
    • 3rd Chyler Zeeman, Champions
    • 4th Jayden Williams, South Summit
    • 5th Jonathon Hansen, Tech Wrestling
    • 6th Austyn Wardle, Delta
  • 113
    • 1st Brady Lowry, Ironmen
    • 2nd Derek Fisher, TUG
    • 3rd Zak Kohler, Wasatch
    • 4th Gabriel Terry, Bruin Wrestling
    • 5th Wyatt Sharp, Uintah
    • 6th Koy Caldwell, Tactik T3
  • 120
    • 1st Isaac Wilcox, Utah United
    • 2nd Justin Murray, Tactik T3
    • 3rd Tanner Lofthouse, Top of Utah
    • 4th Logan Gustafson, Stallions Wrestling
    • 5th Hunter Watrin, Top of Utah
    • 6th Wayne Tirrell, Wild Things/RECKE
  • 126
    • 1st Raynger Keckler, Logan
    • 2nd Chance Bundy, Red Storm
    • 3rd Carlitos Nava, Morgan Wrestling
    • 4th Carson Halls, Tech Wrestling
    • 5th Dylan Chavez, Team Prestige
    • 6th Tayson Murphy, Hurricane Valley
  • 132
    • 1st Brock Hardy, Tactik T3
    • 2nd Logan Jensen, Team Prestige
    • 3rd Corbin Smith, Wasatch
    • 4th Benjamin Harden, Tech Wrestling
    • 5th Dyllin Broughton, Delta
    • 6th Alex Holder, Gunnison
  • 138
    • 1st Ryan Hansen, Champions
    • 2nd Taylor Heath, Team Prestige
    • 3rd Shion Abe, Tech Wrestling
    • 4th Bronc Marriott, Utah United
    • 5th Kaiden Lamb, Tactik T3
    • 6th Kaleb Kelly, Millard County Wrestling Club
  • 145
    • 1st Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 2nd Zac Musselman, Salvation
    • 3rd Brad Findlay, Charger Wrestling
    • 4th Seth Gardner, Wasatch
    • 5th Tucker Eldredge, Tactik T3
    • 6th Jeffrey Eidem, Timberwolf Wrestling
  • 152
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd RJ Bingham, Top of Utah
    • 3rd Gatlin Peterson, Champions
    • 4th Joseph Dawson, Bruin Wrestling
    • 5th Tyler Evans, Stallions Wrestling
    • 6th Alec Gull, Red Storm
  • 160
    • 1st Ritchie Heywood, Wasatch
    • 2nd Owen Pentz, Morgan Wrestling
    • 3rd Tanner Shields, Millard County Wrestling Club
    • 4th Jayden Burton, Syracuse
    • 5th Byron Anderson, Red Storm
    • 6th Parker Kay, Champions
  • 170
    • 1st DJ Cohen, Wasatch
    • 2nd Mac Peterson, Wolfpack
    • 3rd Wyatt Price, Tech Wrestling
    • 4th Carsen Potter, Ironmen
    • 5th Tyler Haley, Ironmen
  • 182
    • 1st Colton McBride, Top of Utah
    • 2nd Cody Mecham, Mountain Top Wrestling Club
    • 3rd Jaeger Clark, Tactik T3
    • 4th Christian Llamas, Cougar Den
    • 5th Stone Johnson, Tactik T3
    • 6th Jesse Steele, Cave Club
  • 195
    • 1st Brandon Closson, Tactik T3
    • 2nd Chase Trussell, Morgan Wrestling
    • 3rd Jackson Roubidoux, Tactik T3
    • 4th Kaleb Barton, Syracuse
    • 5th Austin Winterton, Tiger Wrestling
    • 6th Korben Durrant, Dons Wrestling
  • 220
    • 1st Jantsen Manis, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Dylan White, Juab
    • 3rd Ruben Zarate, Millard County Wrestling Club
    • 4th Matthew Lemmon, Hurricane Valley
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail