Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Champions (11 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Crusher Wrestling (7 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Wasatch (6 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Tech Wrestling (5 Medalists)
  • 5th TUG (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Mettle Wrestling (4 Medalists)
  • 7th Juab (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Millard County Wrestling Club (3 Medalists)
  • 8th Stingers (3 Medalists)
  • 8th Syracuse (3 Medalists)
  • 11th Fortius (2 Medalists, 2 Champions)
  • 11th North Summit (2 Medalists, 2 Champions)
  • 11th Stallions Wrestling (2 Medalists, 2 Champions)
  • 14th Warrior Nation (2 Medalists, 1 Champion)
  • 15th Agoge (2 Medalists)
  • 15th Bruin Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Roy Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Team Legacy (2 Medalists)
  • 15th Top of Utah (2 Medalists)
  • 20th Uintah (1 Medalist, 1 Champion)
  • 20th Zombie Squad (1Medalist, 1 Champion)
  • 22nd Bear River (1 Medalist)
  • 22nd Bodysport Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Brighton (1 Medalist)
  • 22nd Cappy Cats (1 Medalist)
  • 22nd Charger Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Extreme Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Fremont (1 Medalist)
  • 22nd GAP (1 Medalist)
  • 22nd Granger (1 Medalist)
  • 22nd Ogden City Quest (1 Medalist)
  • 22nd Tactik 3-Style (1 Medalist)
  • 22nd Morgan Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Vandit (1 Medalist)

Individual Results

  • 94
    • 1st Brandon Meikel, Fortius
    • 2nd Holden Richards, Bear River
    • 3rd Trevor Cluff, Wasatch
    • 4th Hailey Cox, Champions
    • 5th Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
  • 100
    • 1st Cameron Hunsaker, Fortius
    • 2nd Colten Eden, Syracuse
    • 3rd Harrison Vasquez, Agoge
  • 106
    • 1st Jaxon Cole, North Summit
    • 2nd Kade Zorn, Mettle Wrestling
    • 3rd Wyatt Sharp, Extreme Wrestling
    • 4th Jayden Espinosa, Roy Wrestling
    • 5th Josh Larsen, Stallions Wrestling
    • 6th Jaren Myrup, Champions
  • 113
    • 1st Braiden Parker, Wasatch
    • 2nd Carlitos Nava, Crusher Wrestling
    • 3rd Tanner Benedict, Crusher Wrestling
    • 4th Corbin Smith, Wasatch
    • 5th Jace Tilley, Stingers
    • 6th Justin Murray, Stingers
  • 120
    • 1st Taten Ringel, North Summit
    • 2nd Nelson Jones, TUG
    • 3rd Jakob Discher, Wasatch
    • 4th Benjamin Worlton, Cappy Cats
    • 5th Schafer Heiner, Mettle Wrestling
    • 6th Austine Martinez, Syracuse
  • 126
    • 1st Taylor LaMont, Champions
    • 2nd Ryan Hansen, Champions
    • 3rd Dylan Gregerson, Tactik 3-Style
    • 4th Taylor Heath, Vandit
    • 5th Karther Knight, Top of Utah
    • 6th Benjamin Harden, Tech Wrestling
  • 132
    • 1st Jaron Jensen, Stallions Wrestling
    • 2nd Benjamin Anderson, TUG
    • 3rd Cole Moody, Team Legacy
    • 4th Payton Stott, Millard County Wrestling Club
    • 5th Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 6th Caleb Monson, Warrior Nation
  • 138
    • 1st Cole Clark, Stallions Wrestling
    • 2nd Conner Wengreen, Top of Utah
    • 3rd Dallin Ewart, Champions
    • 4th Ryan Winger, Tech Wrestling
    • 5th Owen Pentz, Morgan Wrestling
    • 6th Tristan Hellstrom, Champions
  • 145
    • 1st DJ Cohen, Wasatch
    • 2nd Connor Kirkland, Roy Wrestling
    • 3rd Colton Flygare, Mettle Wrestling
    • 4th Nathan Christensen, Tech Wrestling
    • 5th Davis Reynaud, Brighton
    • 6th Ray Cao, Agoge
  • 152
    • 1st Tucker Tomlinson, Uintah
    • 2nd Wyatt Knowlton, Crusher Wrestling
    • 3rd Kolby Smith, Champions
    • 4th Tanner Shields, Millard County Wrestling Club
    • 5th Byron Anderson, Bodysport Wrestling
    • 6th Sean Johnson, Team Legacy
  • 160
    • 1st Koy Wilkinson, TUG
    • 2nd Ritchie Heywood, Wasatch
    • 3rd Keegan Ngatuvai, Bruin Wrestling
    • 4th Wyatt Price, Tech Wrestling
    • 5th Keni Taufa, Ogden City Quest
    • 6th Brayden Calvert, Fremont
  • 170
    • 1st Ashton J. Seely, Juab
    • 2nd Cory Rokovitz, Champions
    • 3rd Ian Peterson, Tech Wrestling
    • 4th Ethan Lilly, Champions
  • 182
    • 1st Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
    • 2nd Jantsen Manis, Millard County Wrestling Club
  • 195
    • 1st Jordan Crofts, Warrior Nation
    • 2nd Brandon Closson, TUG
    • 3rd Korbon Tibbals, Champions
    • 4th Jordy Evans, Champions
    • 5th Joel Bolduc, Syracuse
    • 6th Dylan White, Juab
  • 220
    • 1st Shaun Stockwell, Charger Wrestling
    • 2nd Nicholas Simonich, GAP
    • 3rd Samuelu Aiono, Granger
    • 4th Colton Rigby, Bruin Wrestling
    • 5th Cason Messersmith, Juab
    • 6th Joseph Boyer, Mettle Wrestling
  • 285
    • 1st Gerardo Moreno, Zombie Squad
    • 2nd Riley Taylor, Stingers
    • 3rd Dylan Tucker, Crusher Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail