Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Champions (13 Medalists, 6 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling Club (12 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Vandit (11 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Wasatch (8 Medalists)
  • 5th Attack (7 Medalists)
  • 6th Millard County Wrestling Club (6 Medalists)
  • 6th Tech Wrestling (6 Medalists)
  • 8th TUG (4 Medalists)
  • 9th Pony Express (3 Medalists, 2 Champions)
  • 9th Red Storm Wrestling (3 Medalists, 2 Champions)
  • 11th Grapplers West (3 Medalists)
  • 11th Mettle Wrestling (3 Medalists)
  • 13th Provo-Orem Freestyle Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 13th Total Domination (2 Medalists, 1 Champion)
  • 15th Stingers (2 Medalists)
  • 16th Pride Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 17th Bear Den (1 Medalist)
  • 17th Elite (1 Medalist)
  • 17th Fremont (1 Medalist)
  • 17th Kingdom Klub (1 Medalist)
  • 17th Logan (1 Medalist)
  • 17th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 17th Roosevelt (1 Medalist)
  • 17th Southern Utah Wrestling (1 Medalist)
  • 17th Tactik Wrestling (1 Medalist)
  • 17th Team Legacy (1 Medalist)
  • 17th Team Tooele (1 Medalist)
  • 17th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 99
    • 1st Tanner Cox, Champions
    • 2nd Bryce Brimhall, Attack
  • 94
    • 1st Kyle Evans, Total Domination
  • 100
    • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling
    • 2nd Josh Jensen, Elite
    • 3rd Jayden Pentz, Morgan Wrestling Club
    • 4th Kade Evans, Tech Wrestling
    • 5th Landon Memmott, Mettle Wrestling
    • 6th Riley Gabrielson, Wasatch
    • 7th Brayden Llewellyn, TUG
    • 8th Michael Torres, Attack
  • 106
    • 1st Joe Mondragon, Red Storm Wrestling
    • 2nd Dallin Denton, Fremont
    • 3rd Mario Flores, Grapplers West
    • 4th Jacob Knapp, Vandit
    • 5th Kyle Smith, Stingers
    • 6th Jake Brown, Crusher Wrestling
    • 7th Zack Porter, Millard County Wrestling Club
    • 8th Gavin Cavalli, Provo-Orem Freestyle Wrestling
  • 113
    • 1st Jaydon Rogers, Crusher Wrestling
    • 2nd Chandler Stand, Vandit
    • 3rd James Wright, Champions
    • 4th Lukas Erickson, Kingdom Klub
    • 5th Dalton Rice, Vandit
    • 6th Joshua Allen, Millard County Wrestling Club
    • 7th Mason Colledge, Mettle Wrestling
    • 8th Davis Halls, Tech Wrestling
  • 120
    • 1st Jordan McRae, Vandit
    • 2nd Landon Gates, TUG
    • 3rd Seth Rich, Attack
    • 4th Andrew Astle, Crusher Wrestling
    • 5th Zack Harris, Champions
    • 6th Tristan McIntosh, Crusher Wrestling
    • 7th Braxton Anderson, Attack
    • 8th Zane Rasmussen, Vandit
  • 126
    • 1st Johnny O'Hearon, Champions
    • 2nd Bracken Lovell, Millard County Wrestling Club
    • 3rd David Kim, Tech Wrestling
    • 4th Colt Evans, Total Domination
    • 5th Dashnaw Quade, Attack
    • 6th Stanley Ballif, Wasatch
    • 7th Blake Robinson, Southern Utah Wrestling
    • 8th Koby Werry, Champions
  • 132
    • 1st Chris Wengreen, Pony Express
    • 2nd Tayler Johnson, Vandit
    • 3rd Preston Stephenson, Wasatch
    • 4th Tevin Nuttall, Champions
    • 5th Taylor Kump, Vandit
    • 6th Danny Green, Wrestling Thunder
    • 7th Tyler Cooper
    • 8th Collin Hawkins, Bear Den
  • 138
    • 1st Brooks Robinson, Champions
    • 2nd Joshua Anderson, TUG
    • 3rd Cameron Killian, Champions
    • 4th TJ Thacker, Logan
    • 5th Garrett Lamb, Vandit
    • 6th Trace Willoughby, Millard County Wrestling Club
    • 7th David Schena, Millard County Wrestling Club
    • 8th McKay Johnson, TUG
  • 145
    • 1st Jacob Armstrong, Champions
    • 2nd Jed Diederich, Tactik Wrestling
    • 3rd Justin Krebs, Crusher Wrestling
    • 4th Nate Arnold, Wasatch
    • 5th Caleb Gerber, Vandit
    • 6th Antonio Juarez, Grapplers West
    • 7th Zach Davidson, Tech Wrestling
    • 8th Andrew McReavy, Team Tooele
  • 152
    • 1st Kieffer Taylor, Champions
    • 2nd Weston Taylor, Champions
    • 3rd Colton Marshall, Crusher Wrestling
    • 4th Spencer Heywood, Wasatch
    • 5th Tanner Durfee, Mettle Wrestling
    • 6th Taylor Tovey, Tech Wrestling
    • 7th Landon Munson, Vandit
  • 160
    • 1st Kimball Bastian, Champions
    • 2nd Kaden Campbell, Roosevelt
    • 3rd Tyrell Fredrickson, Pony Express
    • 4th Caleb Damschen, Crusher Wrestling
    • 5th Alexander Graham, Tech Wrestling
    • 6th Brian Sampson, Crusher Wrestling
    • 7th Alex Brock, Grapplers West
    • 8th Todd Perry, Vandit
  • 170
    • 1st Davis Marriott, Crusher Wrestling
    • 2nd Rylee Foy, Wasatch
    • 3rd Will Lang, Team Legacy
    • 4th Jeremy Shawmeker, Millard County Wrestling Club
    • 5th Cache Lowry, Attack
  • 182
    • 1st Landon Brown, Crusher Wrestling
    • 2nd Trevor Pappas, Crusher Wrestling
    • 3rd Wyatt German, Attack
    • 4th Nathan Fisher, Stingers
  • 195
    • 1st Andrew Anderson, Pony Express
    • 2nd Cody Stevenson, Red Storm Wrestling
  • 220
    • 1st Micah Ngatuvai, Provo-Orem Freestyle Wrestling
    • 2nd Dakota Wickel, Crusher Wrestling
    • 3rd Gary Wycoff, Wasatch
    • 4th Jacob Biesinger, Champions
  • 285
    • 1st Tyler Stevenson, Red Storm Wrestling
    • 2nd Joseph Forbush, Wasatch
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail