Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Crusher Wrestling Club (11 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Champions (10 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Elite (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Stingers (7 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Pony Express (6 Medalists)
  • 5th Vandit (6 Medalists)
  • 7th Salt City Grapplers (5 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Attack (5 Medalists)
  • 8th Kingdom Klub (5 Medalists)
  • 10th Grapplers West (4 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Millard County Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists)
  • 12th Pride Wrestling (3 Medalists)
  • 12th Wasatch (3 Medalists)
  • 15th Pioneers of Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 15th TUG (2 Medalists, 1 Champion)
  • 17th Bear Den (2 Medalists)
  • 18th Breakdown (1 Medalist)
  • 18th Canyonlands Wrestling Club (1 Medalist)
  • 18th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 18th Panguitch (1 Medalist)
  • 18th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 18th Phoenix (1 Medalist)
  • 18th Red Storm Wrestling (1 Medalist)
  • 18th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 18th Team Rulon (1 Medalist)
  • 18th Team Tooele (1 Medalist)
  • 18th West Side Wild Things (1 Medalist)
  • 18th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 91 lbs.
    • 1st Joe Mondragon, Pioneers of Wrestling
    • 2nd Brock George, Attack
    • 3rd Josh Jensen, Elite
    • 4th Dalton Rice, Pioneers of Wrestling
    • 5th Cody Jensen, Vandit
  • 98 lbs.
    • 1st Jaydon Rogers, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Trevor Lowe, Pony Express
    • 3rd Marshall Curtis, Champions
    • 4th Lukas Erickson, Salt City Grapplers
  • 105 lbs.
    • 1st Dusty Hone, Champions
    • 2nd Shand Hardy, Stingers
    • 3rd Chandler Strand, Vandit
    • 4th Kyson Levin, Vandit
    • 5th Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club
    • 6th Taylor Porath, Crusher Wrestling Club
    • 7th Drew Hawkins, Bear Den
    • 8th Jake Brown, Crusher Wrestling Club
  • 112 lbs.
    • 1st Branson Ashworth, Elite
    • 2nd Matthew Findlay, Pride Wrestling
    • 3rd Zack Harris, Champions
    • 4th Jaden Wiser, Team Rulon
    • 5th Dustin Neilsen, Elite
    • 6th Denton Grange, Pony Express
    • 7th Easten Kennedy
    • 8th MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club
  • 119 lbs.
    • 1st Antonio Meikel, Grapplers West
    • 2nd Cade Coles, Panguitch
    • 3rd Bracken Lovell, Millard County Wrestling Club
    • 4th Austin Kennedy, Grapplers West
    • 5th Jake Smith, Stingers
    • 6th Cameron Schwab, Pony Express
    • 7th Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club
    • 8th Trent Kelly, Champions
  • 125 lbs.
    • 1st Jared Ewart, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Chris Wengreen, Pony Express
    • 3rd Townes Falcon, Grapplers West
    • 4th Brooks Robinson, Champions
    • 5th Tanner VanValkenburg, Bear Den
    • 6th Mason Kendrick, Pony Express
    • 7th Marcellano Mascarenas, Peak Wrestling
    • 8th Thomas Erickson, West Side Wild Things
  • 130 lbs.
    • 1st Brigg Butler, Vandit
    • 2nd Jacob Armstrong, Champions
    • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express
    • 4th Landon Knutzen, Elite
    • 5th AJ Arteaga, Crusher Wrestling Club
    • 6th Jacob Naylor, Crusher Wrestling Club
    • 7th Nate Arnold, Wasatch
    • 8th C. Brooks Fletcher, Kingdom Klub
  • 135 lbs.
    • 1st Grant LaMont, Champions
    • 2nd Chance Warr, Grapplers West
    • 3rd Chase Heiner, Mettle Wrestling
    • 4th Landon Munson, Pride Wrestling
    • 5th Omar Mendoza, Kingdom Klub
    • 6th Caleb Jenson, Breakdown
    • 7th Timothy Hunsaker, Mettle Wrestling
  • 140 lbs.
    • 1st Dalton Harmon, Champions
    • 2nd Morgan Bogue, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Jed Diederich, Vandit
    • 4th William Chavez, Kingdom Klub
    • 5th Riley Nielson, Millard County Wrestling Club
  • 145 lbs.
    • 1st Kimball Bastian, Elite
    • 2nd Matt Williams, Stingers
    • 3rd Colton Marshall, Crusher Wrestling Club
    • 4th Jayden Squires, Canyonlands Wrestling Club
    • 5th Kaden Campbell, Elite
    • 6th Mason Lancaster, Crusher Wrestling Club
    • 7th Zachary Worlton, Red Storm Wrestling
    • 8th Wyatt Francis, Attack
  • 152 lbs.
    • 1st Jake Tolman, Stingers
    • 2nd Kameron Wilkinson, TUG
    • 3rd Josh Searle, Champions
    • 4th Payton Mair, Wasatch
    • 5th Julio Martinez, Pride Wrestling
    • 6th Danny Shepherd, Elite
    • 7th Wyatt German, Attack
    • 8th Johann Rubio, Salt City Grapplers
  • 160 lbs.
    • 1st Nick Sorenson, Stingers
    • 2nd Seth Manning, Team Tooele
    • 3rd Braydon Garcia, Crusher Wrestling Club
    • 4th Parker Hortin, Wasatch
    • 5th Brandon Lancaster, Attack
    • 6th Carson Welty, Crusher Wrestling Club
    • 7th Ross Cameron, Wrestling Thunder
    • 8th Chayse Munguia, Pride Wrestling
  • 171 lbs.
    • 1st Dylan Mathis, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Kenyon James, Kingdom Klub
    • 3rd Nicholas Flores, Phoenix
    • 4th Sam Sherrill, Salt City Grapplers
  • 189 lbs.
    • 1st Daviaire Dickerson, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Ammon Stone, Champions
    • 3rd Breckin Gunter, Stingers
    • 4th Aspen Naylor, Attack
    • 5th Michael Bargeron, Kingdom Klub
    • 6th Joshua Kasanicky, Riverton 3-Style
  • 215 lbs.
    • 1st Roy Nash, Salt City Grapplers
    • 2nd Jacob Ponce, Vandit
    • 3rd Taylor Lancaster, Stingers
    • 4th Jonathan Cox, Salt City Grapplers
  • 285 lbs.
    • 1st Zac Dawe, TUG
    • 2nd Joseph Forbush, Wasatch
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail