Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Stingers (13 Medalists, 5 Champions)
  • 2nd Elite (10 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 3rd Vandit (8 Medalists, 5 Champions)
  • 4th Champions (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Mountain Top Wrestling Club (4 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Attack (4 Medalists)
  • 6th Grapplers West (4 Medalists)
  • 6th Millard County Wrestling Club (4 Medalists)
  • 9th Team Rulon (3 Medalists)
  • 10th Black Hole (2 Medalists)
  • 10th Falcon Wrestling Club (2 Medalists)
  • 10th Peak Wrestling (2 Medalists)
  • 10th Team Tooele (2 Medalists)
  • 10th TUG (2 Medalists)
  • 15th Fremont (1 Medalist)
  • 15th Phoenix (1 Medalist)
  • 15th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Team Breakdown (1 Medalist)
  • 15th Team Legacy (1 Medalist)
  • 15th Warrior Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)
  • 15th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 84

    • 1st Tyler Jensen, Vandit

    • 2nd Brock George, Attack Wrestling

    • 3rd Cody Jensen, Vandit

    • 4th Tyson Norton, Grapplers West

  • 91

    • 1st Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Jordan Munoz, Elite

  • 98

    • 1st Kyler Machan, Vandit

    • 2nd Matt Findlay, Pride Wrestling

    • 3rd Shand Hardy, Stingers

    • 4th Haydan Jackman, Elite

  • 105

    • 1st Branson Ashworth, Elite

    • 2nd Austin Johnson, Stingers

    • 3rd Brandon Winward, Elite

    • 4th Zach Colangelo, Team Legacy

    • 5th Cade Wilson, Elite

    • 6th Cezly Collard, Champions

  • 112

    • 1st Rami Haddadin, Vandit

    • 2nd Skyler Lloyd, Black Hole

    • 3rd Bronson Young, TUG

    • 4th Jared Ewart, Millard County Wrestling Club

    • 5th Dominic Kunder, Team Rulon

    • 6th Tayten Babb, Millard County Wrestling Club

  • 119

    • 1st Cody Paraso, Vandit

    • 2nd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Antonio Meikel, Grapplers West

    • 4th Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Landon Knutzen, Champions

    • 6th Nico Bellucci, Attack Wrestling

  • 125

    • 1st Grant LaMont, Champions

    • 2nd Kalin Gray, Elite

    • 3rd Kanchi Abe, Stingers

    • 4th Caleb Jenson, Team Breakdown

    • 5th Preston Olsen, Falcon Wrestling Club

    • 6th Erny Tomax, Grapplers West

  • 130

    • 1st Jesse Carlisle, Vandit

    • 2nd Josh Searle, Champions

    • 3rd Dalton Harmon, Champions

    • 4th Brigg Butler, Wrestling Thunder

    • 5th Jordan Wengreen, Team Rulon

    • 6th Colton Anderson, Phoenix

  • 135

    • 1st Mathew Williams, Stingers

    • 2nd Zane Rich, Attack Wrestling

    • 3rd Matt Wilcox, Stingers

    • 4th Dylan Mathis, Elite

    • 5th Cade Anderson, Millard County Wrestling Club

    • 6th Seth Manning, Team Tooele

  • 140

    • 1st Rasten Yeates, Stingers

    • 2nd Issac Juarez, Grapplers West

    • 3rd Nick Hulbert, Black Hole

    • 4th Derick Jorgensen, Peak Wrestling

    • 5th Tanner Marriott, Warrior Freestyle Wrestling Club

    • 6th CJ Brimhall, Attack Wrestling

  • 145

    • 1st Nick Sorenson, Stingers

    • 2nd Aksel Albertsen, Stingers

    • 3rd Morgan Bogue, Millard County Wrestling Club

    • 4th Ben Cawley, Falcon Wrestling Club

  • 152

    • 1st Britton Gunter, Stingers

    • 2nd Korbin Smoot, Stingers

    • 3rd Anthony Gibson, Independent

  • 160

    • 1st Breckin Gunter, Stingers

    • 2nd Hunter Wixom, Foothill Wrestling

    • 3rd Dylan Sackett, Elite

    • 4th Tyler Mortimer, Fremont

  • 171

    • 1st Braden Gibson, Vandit

    • 2nd Jacob Ponce, Vandit

    • 3rd Kyle Foy, Elite

  • 189

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Drake Comer, Team Rulon

    • 3rd Jared Smith, Stingers

    • 4th Colton Cavalli, Throwdown

  • 215

    • 1st Joe Flores, Elite

    • 2nd Wes Gover, Stingers

    • 3rd Dalton DeSimon, Team Tooele

    • 4th Justin Templeton, Peak Wrestling

Outstanding Wrestler: Branson Ashwortk, Elite, 105 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail