Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Grapplers West (8 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Champions (7 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Team Tooele (7 Medalists, 1 Champion)
  • 4th North Summit (5 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Attack (4 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Wasatch (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Weber (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Elite (3 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Team Extreme (2 Medalists)
  • 9th Dagger (2 Medalists)
  • 11th Bear River (1 Medalist)
  • 11th Fremont (1 Medalist)
  • 11th Logan Champs (1 Medalist)
  • 11th Matheson (1 Medalist)
  • 11th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 11th Olympus (1 Medalist)
  • 11th Pony Express (1 Medalist, 1 Champion)

Individual Results

  • 91

    • 1st Christian Madsen, Weber

    • 2nd Cade Wilson, Independent

    • 3rd Jaxon Lyons, Wasatch

    • 4th Devin Petersen, Matheson

  • 105

    • 1st Robby Miner, Wasatch

  • 112

    • 1st Chris Robinson, North Summit

    • 2nd Kalin Gray, Elite

    • 3rd Cameron Andersen, Morgan Wrestling Club

  • 119

    • 1st Hunter Riggs, Weber

    • 2nd Jordan Mellen, Champions

    • 3rd Riley Skinner, Bear River

  • 125

    • 1st Jesse Carlisle, Champions

    • 2nd Brady Isaacson, Grapplers West

    • 3rd Troy Whitehead, Team Extreme

    • 4th Austin Van Ekelenburg, Grapplers West

    • 5th Dominic Schulte, North Summit

    • 6th Jeff Albertsen, Dagger

  • 130

    • 1st Chaz Lovato, Grapplers West

    • 2nd Logan Kinross, Champions

    • 3rd Spencer McKay, Logan Champs

    • 4th Abraham Hernandez, Grapplers West

    • 5th Thomas Ragan, Attack

    • 6th Jesse Condie, Team Tooele

  • 135

    • 1st Dixon Richins, North Summit

    • 2nd Zachary Huntsman, Weber

    • 3rd James Biesinger, Champions

    • 4th Issac Juarez, Grapplers West

    • 5th Aksel Albertsen, Dagger

    • 6th Tre Behunin, Team Tooele

  • 140

    • 1st Kolton Rackham, Attack

    • 2nd Brandon Barda, Fremont

    • 3rd Derek Vigil, Team Tooele

    • 4th Emillo Quintana, Grapplers West

  • 145

    • 1st Teddy Hackford, Wasatch

    • 2nd Zachary Coffman, Team Tooele

    • 3rd Steven Gueck, Champions

  • 152

    • 1st Thomas Manning, Team Tooele

    • 2nd Casey Carter, Champions

    • 3rd Zane Rich, Attack

    • 4th Dalton Wright, North Summit

  • 160

    • 1st Ramon Ballesteros, Attack

    • 2nd Joshua Batin, Team Extreme

    • 3rd Jordon Argyle, Champions

    • 4th Zack Jewell, Grapplers West

  • 171

    • 1st Brad Mortensen, Grapplers West

    • 2nd Michael Crane, Team Tooele

    • 3rd Austin Scholes, North Summit

  • 189

    • 1st Robbie Goaziou, Pony Express

    • 2nd Andrew Du Bose, Elite

    • 3rd Justin Templeton, Team Tooele

  • 215

    • 1st Joe Flores, Elite

    • 2nd Garrett Hanson, Olympus

Outstanding Wrestler: Jesse Carlisle, Champions, 125 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail