Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Elite (20 Medalists, 4 Champions)
  • 2nd Vandit (9 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Wasatch (6 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Grapplers West (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Champions (5 Medalist)
  • 6th Pioneers of Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Stingers (4 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Team Tooele (3 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 9th North Summit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 9th TUG (3 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Team Extreme (2 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Northside (2 Medalists)
  • 13th Falcon Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Pony Express (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Little Lakers (1 Medalist)
  • 15th Logan Champs (1 Medalist)
  • 15th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 15th NIKA (1 Medalist)
  • 15th Olympus Threestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 15th South Summit (1 Medalist)
  • 15th Warrior Freestyle (1 Medalist)
  • 15th Wolf Pack (1 Medalist)

Individual Results

  • 84 lbs.

    • 1st Brandon Winward, Elite Wrestling Club

    • 2nd Tyler Jensen, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Sterling Ballif, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Kohl Tolbert, Independent

    • 5th Wayne Harper, Independent

  • 91 lbs.

    • 1st Brandon George, Elite Wrestling Club

    • 2nd Cade Wilson, Elite Wrestling Club

  • 98 lbs.

    • 1st Parker Christensen, TUG

    • 2nd Jaxon Lyons, Wasatch Wrestling Club

  • 105 lbs.

    • 1st Morgan Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Kenneth Astle, Elite Wrestling Club

    • 4th Keaton Smoot, Northside Wrestling Club

    • 5th James Brannon, Elite Wrestling Club

    • 6th Frankie Vasquez, Independent

  • 112 lbs.

    • 1st Brayden Humpherys, Elite Wrestling Club

    • 2nd Colton Thornton, South Summit Wrestling Club

    • 3rd Joshua Boman, Independent

    • 4th Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Austin Rowley, Elite Wrestling Club

    • 6th Chris Robinson, North Summit Wrestling Club

  • 119 lbs.

    • 1st Jesse Clapier, Elite Wrestling Club

    • 2nd Dante Winward, Stingers Wrestling Club

    • 3rd Cody Paraso, Vandit Wrestling Club

    • 4th Joshua Campbell, Champions Wrestling Club

    • 5th Justys Keckler, Logan Champs Wrestling Club

    • 6th Kaden Nipko, Warriors Freestyle

  • 125 lbs.

    • 1st Chaz Lovato, Grapplers West

    • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch Wrestling Club

    • 3rd Rasten Yeates, Stingers Wrestling Club

    • 4th Logan Kinross, Champions Wrestling Club

    • 5th Tre Behunin, Team Tooele

    • 6th Austin Van Eklenburg, Grapplers West

  • 130 lbs.

    • 1st Nathan Lamb, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Abraham Hernandez, Grapplers West

    • 3rd Jesse Carlisle, Champions Wrestling Club

    • 4th Matt Tuttle, Elite Wrestling Club

    • 5th Dallin Rice, Pioneers of Wrestling

    • 6th Connor Weaver, Elite Wrestling Club

  • 135 lbs.

    • 1st Dixon Richins, North Summit Wrestling Club

    • 2nd Mark Michels, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Tanner Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 4th James Biesinger, Champions Wrestling Club

    • 5th Stefan Larsen, Elite Wrestling Club

    • 6th Daniel Bactista, Northside Wrestling Club

  • 140 lbs.

    • 1st DJ Argyle, Pioneers of Wrestling

    • 2nd Wyatt Martinez, Elite Wrestling Club

    • 3rd Zach Taylor, Vandit Wrestling Club

    • 4th Dustin Young, TUG

    • 5th Chase Wilcox, Elite Wrestling Club

    • 6th Kade Wilson, Little Lakers

  • 145 lbs.

    • 1st Zachary Coffman, Team Tooele

    • 2nd Teddy Hackford, Wasatch Wrestling Club

    • 3rd Clayton Davis, NIKA

    • 4th Austin Goeltz, Olympus Threestyle Wrestling

    • 5th Jeff Savio, Pioneers of Wrestling

    • 6th Dylan Sackett, Elite Wrestling Club

  • 152 lbs.

    • 1st Thomas Manning, Team Tooele

    • 2nd Chase Smoot, Stingers Wrestling Club

    • 3rd Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling

    • 4th Nicholaus DeGraffenried, Wolf Pack Wrestling

    • 5th Brock Wilcox, Elite Wrestling Club

    • 6th Gordon Whitaker, Independent

  • 160 lbs.

    • 1st Joshua Batin, Team Extreme

    • 2nd Dillon McVicker, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Dachota Keller, Elite Wrestling Club

    • 4th Jalen Weaver, Team Extreme

    • 5th Braden Gibson, Vandit Wrestling Club

    • 6th Dalton Wright, North Summit Wrestling Club

  • 171 lbs.

    • 1st Derek Thomas, Elite Wrestling Club

    • 2nd Michael Schena, Independent

    • 3rd Brad Mortensen, Grapplers West

  • 189 lbs.

    • 1st Robbie Goaziou, Pony Express Wrestling

    • 2nd Matt Stanley, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Lorenzo Rowley, Champions Wrestling Club

    • 4th Justin Templeton, Independent

  • 215 lbs.

    • 1st Jarron Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

    • 2nd Joe Flores, Elite Wrestling Club

  • 285 lbs.

    • 1st Shane Hardy, Stingers Wrestling Club

    • 2nd Dalton Smith, Elite Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Thomas Manning, Team Tooele, 152 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail