Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Elite (10 Medalists, 4 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Diamondbacks (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Vandit (6 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Stingers (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Champions (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Grapplers West (3 Medalists)
  • 8th Rocky Mountain Wrestling (3 Medalists)
  • 10th Pony Express (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Delta (2 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Black Hole (2 Medalists)
  • 12th Catz Freestyle (2 Medalists)
  • 12th Scots Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Brighton (1 Medalist)
  • 15th Dawg Pound (1 Medalist)
  • 15th Logan Champs (1 Medalist)
  • 15th Morgan (1 Medalist)
  • 15th North Sevier (1 Medalist)
  • 15th Payson (1 Medalist)
  • 15th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Team Tooele (1 Medalist)

Individual Results

  • 91

    • 1st Braxton Bagley, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Eduardo Patino, Morgan (Morgan)

    • 3rd Gavin Robbins, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 98

    • 1st Chasen Tolbert, Delta (Delta)

    • 2nd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Ben Ferry, Stingers (Brigham City)

  • 105

    • 1st Tucker Ray, Elite (Kaysville)

    • 2nd Bret Clapier, Elite (Kaysville)

    • 3rd Jace Abbott, Delta (Delta)

    • 4th Cody Bunderson, Stingers (Brigham City)

    • 5th Jacob Jensen, Dawg Pound

    • 6th Cy Robins, North Sevier (Salina)

  • 112

    • 1st Raider Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Jake Fredrickson, Elite (Kaysville)

    • 3rd Matt Finger, Elite (Kaysville)

    • 4th Deric Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Kamron Day, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Zac Staheli, Champions (Springville)

  • 119

    • 1st Koleton Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Bryan Anderson, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Trevor Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 4th Devon Paraso, Vandit (West Jordan)

    • 5th Cody Hansen, Vandit (West Jordan)

    • 6th Wyatt Sackett, Elite (Kaysville)

  • 125

    • 1st Brock Brown, Elite (Kaysville)

    • 2nd Jace Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Matthew Newman, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

    • 4th Corrick Knight, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Jesse Dunn, Logan Champs (Logan)

    • 6th Montana Gardner, Black Hole (Salt Lake City)

  • 130

    • 1st Nolan Haycock, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Clint Jacob, Elite (Kaysville)

    • 3rd Kaleb Ashworth, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Christopher Heaps, Team Tooele (Tooele)

    • 5th Bryce Howard, Catz Freestyle (Richmond)

    • 6th Ryan Zumwalt, Grapplers West (Kearns)

  • 135

    • 1st Dakota Payne, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Travis Johnson, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

    • 3rd Mitchell Welch, Scots Wrestling (Ogden)

  • 140

    • 1st Dustin Jenkins, Champions (Springville)

    • 2nd Brayden Anderson, Catz Freestyle (Richmond)

    • 3rd Eric Michels, Vandit (West Jordan)

    • 4th Jonny Hardy, Black Hole (Salt Lake City)

    • 5th Zachary Boden, Scots Wrestling (Ogden)

    • 6th Michael Stone, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 145

    • 1st Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Chris Hortin, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Joey Barlow, Elite (Kaysville)

  • 160

    • 1st Cole Evans, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Aaron Jolley, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Devin Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 171

    • 1st Ethen Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Sebastian Lucio, Champions (Springville)

    • 3rd Wyatt Davis, Brighton (Salt Lake City)

    • 4th Anthony Rowley, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

    • 5th Jacob Atkinson, Payson (Payson)

    • 6th Kyle Ray, Wasatch (Heber City)

  • 189

    • 1st Hayden Snow, Pony Express (Hyrum)

    • 2nd Kenneth Miller, Grapplers West (Kearns)

  • 215

    • 1st Daniel Crook, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Victor Gamarra, Grapplers West (Kearns)

Outstanding Wrestler: Raider Lofthouse, Elite, 112

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail