Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Cadet Freestyle State Championships (Ages 15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Elite (13 Medalists, 4 Champions)
  • 2nd Vandit (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd North Sanpete (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Delta (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th TAC (4 Medalists, 3 Champions)
  • 6th Logan (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Diamondbacks (3 Medalists)
  • 8th Mountain Crest (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Wasatch (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Weber Freestyle Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Cappy Cats (2 Medalists)
  • 11th Grapplers West (2 Medalists)
  • 11th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists)
  • 11th Stingers (2 Medalists)
  • 11th Tooele (2 Medalists)
  • 16th Caverats (1 Medalist)
  • 16th Cedar (1 Medalist)
  • 16th Millard (1 Medalist)
  • 16th Monticello (1 Medalist)
  • 16th Roosevelt (1 Medalist)
  • 16th Team Extreme (1 Medalist)
  • 16th TUG (1 Medalist)
  • 16th Uintah (1 Medalist)
  • 16th Wolf Pack (1 Medalist)
  • 16th Emery (1 Medalist)
  • 16th Morgan (1 Medalist)

Individual Results

  • 84

    • 1st Cheney Kolton, North Sanpete (Mt. Pleasant)

    • 2nd Chasten Tolbert, Delta (Delta)

  • 91

    • 1st Connor Meadows, TAC (Salt Lake City)

    • 2nd Cory Cummins, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Chadd Lott, TUG (Pleasant Grove)

    • 4th Chris Ballantgne, Caverats (American Fork)

  • 98

    • 1st Jake Fredrickson, Elite (Kaysville)

    • 2nd Tucker Ray, Elite (Kaysville)

    • 3rd Kamron Day, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Brent Winterton, Elite (Kaysville)

    • 5th Kenneth Oswald, Cedar (Cedar City)

    • 6th Kade Moss, Vandit (West Jordan)

  • 105

    • 1st Ryker Vandertoolen, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Wyatt Ray, Elite (Kaysville)

    • 3rd Matthew Finger, Elite (Kaysville)

    • 4th Tayler Humpherys, Elite (Kaysville)

    • 5th Mike Winger, Elite (Kaysville)

    • 6th Courtney White, Grapplers West

  • 112

    • 1st Derek Malan, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 2nd Dakota Payne, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Trae Bennett, Elite (Kaysville)

  • 119

    • 1st Jarrett Morrill, Mountain Crest (Hyrum)

    • 2nd Chase Breinholt, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Brayden Edwards, Delta (Delta)

  • 125

    • 1st Jason Chamberlain, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Jake Morrill, Mountain Crest (Hyrum)

    • 3rd Paul Johnson, Independent

    • 4th Chase Burns, Vandit (West Jordan)

    • 5th Bryce Lindsey, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 6th Adam Butler, Independent

  • 130

    • 1st Blake Mangum, TAC (Salt Lake City)

    • 2nd Collin Grant, TAC (Salt Lake City)

    • 3rd Creedon Merkley, Uintah (Vernal)

    • 4th Keaton Cheney, North Sanpete (Mt. Pleasant)

    • 5th Kress Johnson, Millard (Fillmore)

    • 6th Jordan McClure, Roosevelt (Roosevelt)

  • 135

    • 1st Reggie Clawson, North Sanpete (Mt. Pleasant)

    • 2nd Ky Lucero, Elite (Kaysville)

    • 3rd Trevor St. Clair, Monticello (Monticello)

  • 140

    • 1st Jake Kinsey, Elite (Kaysville)

    • 2nd Cheyne Christensen, North Sanpete (Mt. Pleasant)

    • 3rd Luke Ingersoll, Vandit (West Jordan)

    • 4th Bobby Robins, Wolf Pack

    • 5th Jordan Layton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 6th Clay Frost, Elite (Kaysville)

  • 145

    • 1st Ethen Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Skyler Porter, Delta (Delta)

    • 3rd Daniel Goode, Tooele (Tooele)

    • 4th Aaron Jolley, Vandit (West Jordan)

  • 152

    • 1st Taylor Peacock, Logan (Logan)

    • 2nd Monte Schmalhams, Tooele (Tooele)

    • 3rd Jordan Ballam, Logan (Logan)

    • 4th Nick Petersen, Delta (Delta)

    • 5th David Sorensen, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Wesley Kissell, Grapplers West

  • 160

    • 1st Zach Oppenheimer, Delta (Delta)

    • 2nd Brett Kendrick, Logan (Logan)

    • 3rd Jade Weaver, Team Extreme (St. George)

    • 4th Gavin Johnson, Stingers (Brigham City)

    • 5th Bryan Martin, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 6th Jared Ure, Cappy Cats

  • 171

    • 1st Levi Rutledge, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Tyler Johnson, Cappy Cats

    • 3rd Jordan Lee, North Sanpete (Mt. Pleasant)

    • 4th Kaeden Murdock, Emery

  • 189

    • 1st Dustin Martin, Elite (Kaysville)

    • 2nd Sean Sullivan, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Tyrell Wright, Morgan (Morgan)

    • 4th Zachary Eye, Independent

  • 275

    • 1st Matthew Fairbrother, TAC (Salt Lake City)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail