Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Stingers (11 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Vandit (9 Medalists, 5 Champions)
  • 3rd Champions (5 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Mountain Top Wrestling Club (5 Medalists)
  • 4th Phoenix (5 Medalists)
  • 6th Elite (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Team Rulon (3 Medalists)
  • 7th Wasatch (3 Medalists)
  • 9th Grapplers West (2 Medalists)
  • 9th TUG (2 Medalists)
  • 11th South Summit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Team Tooele (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Millard County Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Riverton 3-Style (1 Medalist)

Individual Results

  • 84 lbs.

    • 1st Tyler Jensen, Vandit

    • 2nd Cody Jensen, Vandit

  • 98 lbs.

    • 1st Kyler Machan, Vandit

    • 2nd Matt Findlay, Pride Wrestling

    • 3rd Shand Hardy, Stingers

    • 4th Scott Seiter, Phoenix

  • 105 lbs.

    • 1st Austin Johnson, Stingers

    • 2nd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Trent Kelly, Elite

    • 4th Cameron Schwab, Team Rulon

    • 5th Hunter Holtkamp, Phoenix

    • 6th Kaleb Jorgenson, Phoenix

  • 112 lbs.

    • 1st Rami Haddadin, Vandit

    • 2nd Bridger Cutler, TUG

    • 3rd Dominic Kunder, Team Rulon

    • 4th Bronson Young, TUG

    • 5th Mason Kendrick, Team Rulon

    • 6th Justin Maxwell, Stingers

  • 119 lbs.

    • 1st Korbin Levin, Vandit

    • 2nd Antonio Meikel, Grapplers West

    • 3rd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Landon Knutzen, Champions

    • 6th Tosh Wilcox, Phoenix

  • 125 lbs.

    • 1st Grant LaMont, Champions

    • 2nd Cody Paraso, Vandit

    • 3rd Robert Miner, Wasatch

    • 4th Kalin Gray, Elite

  • 130 lbs.

    • 1st Josh Searle, Champions

    • 2nd Dalton Harmon, Champions

    • 3rd Mathew Williams, Stingers

    • 4th Matt Wilcox, Stingers

  • 135 lbs.

    • 1st Jesse Carlisle, Vandit

    • 2nd Jeppe Albertsen, Stingers

    • 3rd Kenner French, Riverton 3-Style Wrestling

    • 4th Parker Hortin, Wasatch

  • 140 lbs.

    • 1st Rasten Yeates, Stingers

    • 2nd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Issac Juarez, Grapplers West

    • 4th Aksel Albertsen, Stingers

    • 5th Ashton Baker, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Jake Fassold, Wasatch

  • 152 lbs.

    • 1st Connor Crandall, South Summit

    • 2nd Kevan Webb, Independent

    • 3rd Korbin Smoot, Stingers

  • 160 lbs.

    • 1st Zachary Coffman, Team Tooele

    • 2nd Gordon Whitaker, Millard County Wrestling Club

  • 171 lbs.

    • 1st Jared Smith, Stingers

    • 2nd Braden Gibson, Vandit

    • 3rd Ammon Stone, Champions

  • 189 lbs.

    • 1st Christopher Smith, Vandit

  • 215 lbs.

    • 1st Joe Flores, Elite

    • 2nd Wes Gover, Stingers

    • 3rd Braden Alexander, Phoenix

Outstanding Wrestler: Rasten Yeates, Stingers, 140 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail