Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Elite (10 Medalists, 5 Champions)
  • 2nd Vandit (7 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Wasatch (7 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Champions (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Grapplers West (4 Medalists)
  • 6th Stingers (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Team Tooele (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th North Summit (3 Medalists)
  • 9th Team Extreme (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Northside (2 Medalists)
  • 11th Pony Express (1 Medalist, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 12th Pioneers of Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th NIKA (1 Medalist)
  • 13th South Summit (1 Medalist)

Individual Results

  • 84 lbs.

    • 1st Tyler Jensen, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Wayne Harper, Independent

  • 91 lbs.

    • 1st Brandon George, Elite Wrestling Club

  • 98 lbs.

    • 1st Jaxon Lyons, Wasatch Wrestling Club

  • 105 lbs.

    • 1st Mitch Brown, Elite Wrestling Club

    • 2nd Morgan Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 3rd Braxton Vandertoolen, Vandit Wrestling Club

    • 4th Frankie Vasquez, Independent

    • 5th Keaton Smoot, Northside Wrestling Club

  • 112 lbs.

    • 1st Brayden Humpherys, Elite Wrestling Club

    • 2nd Colton Thornton, South Summit Wrestling Club

    • 3rd Chris Robinson, North Summit Wrestling Club

    • 4th Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Robby Miner, Wasatch Wrestling Club

    • 6th Austin Rowley, Elite Wrestling Club

  • 119 lbs.

    • 1st Dante Winward, Stingers Wrestling Club

    • 2nd Kaden Nipko, Wasatch Wrestling Club

  • 125 lbs.

    • 1st Jacob Falk, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Chaz Lovato, Grapplers West

    • 3rd Rasten Yeates, Stingers Wrestling Club

    • 4th Riley Charlesworth, Wasatch Wrestling Club

    • 5th Logan Kinross, Champions Wrestling Club

    • 6th Tre Behunin, Team Tooele

  • 130 lbs.

    • 1st Jesse Carlisle, Champions Wrestling Club

    • 2nd Jarom Putvin, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Abraham Hernandez, Grapplers West

    • 4th Matt Tuttle, Elite Wrestling Club

  • 135 lbs.

    • 1st Cole Sorensen, Pony Express Wrestling

    • 2nd Stefan Larsen, Elite Wrestling Club

    • 3rd Dixon Richins, North Summit Wrestling Club

    • 4th Tanner Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 5th James Biesinger, Champions Wrestling Club

    • 6th Daniel Bactista, Northside Wrestling Club

  • 140 lbs.

    • 1st DJ Argyle, Pioneers of Wrestling

    • 2nd Zach Taylor, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Wyatt Martinez, Elite Wrestling Club

  • 145 lbs.

    • 1st Teddy Hackford, Wasatch Wrestling Club

    • 2nd Zachary Coffman, Team Tooele

    • 3rd Clayton Davis, NIKA

    • 4th Dylan Sackett, Elite Wrestling Club

  • 152 lbs.

    • 1st Thomas Manning, Team Tooele

    • 2nd Gordon Whitaker, Independent

    • 3rd Jonathan Britt, Champions Wrestling Club

    • 4th Zack Jewell, Grapplers West

    • 5th Zane Rich, Independent

  • 160 lbs.

    • 1st Jalen Weaver, Team Extreme

    • 2nd Joshua Batin, Team Extreme

    • 3rd Dalton Wright, North Summit Wrestling Club

    • 4th Braden Gibson, Vandit Wrestling Club

  • 171 lbs.

    • 1st Derek Thomas, Elite Wrestling Club

    • 2nd Brad Mortensen, Grapplers West

  • 189 lbs.

    • 1st Matt Stanley, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Lorenzo Rowley, Independent

  • 215 lbs.

    • 1st Joe Flores, Elite Wrestling Club

  • 285 lbs.

    • 1st Shane Hardy, Stingers Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Cole Sorensen, Pony Express, 135 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail