Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Mettle Wrestling (4 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Syracuse (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Juab (3 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Wasatch (3 Medalists)
  • 5th Team Legacy (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Crusher Wrestling Club (2 Medalists)
  • 6th Extreme Wrestling (2 Medalists)
  • 6th Fremont (2 Medalists)
  • 6th North Summit (2 Medalists)
  • 6th Zombie Squad (2 Medalists)
  • 11th Grapplers West (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th South Valley Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Champions (1 Medalists)
  • 13th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th Ogden City Quest (1 Medalist)
  • 13th Tactik Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Tech Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Top of Utah (1 Medalist)
  • 13th Total Domination (1 Medalist)
  • 13th TUG (1 Medalist)
  • 13th West Side Wild Things (1 Medalist)
  • 13th Wolf Pack (1 Medalist)

Individual Results

  • 40 
    • 1st Teague Brown, Syracuse
    • 2nd Ryler Jorgensen, North Summit
    • 3rd Brecken Ogden, Tactik Wrestling
    • 4th Braden Millward, Team Legacy
    • 5th Ari Gelman, Mountain Top Wrestling Club
  • 45
    • 1st Layne Kleimann, Grapplers West
    • 2nd Tucker Keller, Fremont
    • 3rd Glade Harman, Mettle Wrestling
    • 4th Ryder Christensen, Wasatch
    • 5th Trever Ewell, Zombie Squad
    • 6th Brayce Smith, Wolf Pack
  • 50
    • 1st Manny Ferrell, Mettle Wrestling
    • 2nd Jaxen Endresen, Syracuse
    • 3rd Gabe Barnett, Wasatch
    • 4th Drew Korth, North Summit
    • 5th Cooper Blackett, Juab
    • 6th Tate Ripplinger, Tech Wrestling
  • 55
    • 1st Ryder Robinson, Team Legacy
    • 2nd Creeson Harrison, Extreme Wrestling
    • 3rd Bryson Lloyd, Wasatch
    • 4th Logan Hancey, Fremont
    • 5th Keaton Gines, Syracuse
    • 6th Coleman Finch, Mettle Wrestling
  • 60
    • 1st Trey Greenhalgh, Juab
    • 2nd Russell Evans, Total Domination
    • 3rd Xavier Randall, Zombie Squad
    • 4th Preston Stevens, Extreme Wrestling
    • 5th Charles Hewer, Crusher Wrestling
  • 65
    • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
    • 2nd Leimana Fager, Crusher Wrestling
    • 3rd Preston Brimhall, Syracuse
    • 4th Daxson Alexander, Ogden City Quest
  • 70
    • 1st Landen Shurtleff, South Valley Wrestling
    • 2nd Joshua Biesinger, Champions
    • 3rd Will Harmon, Juab
    • 4th Trevyn Gates, TUG
    • 5th Sam Schroeder, Top of Utah
    • 6th Skyler Armenta, West Side Wild Things
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail