Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Extreme Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Crusher Wrestling Club (3 Medalists)
  • 2nd Wasatch (3 Medalists)
  • 4th Fremont (2 Medalists, 1 Champion)
  • 4th North Summit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Champions (2 Medalists)
  • 6th Mettle Wrestling (2 Medalists)
  • 8th Riverton 3-Style (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Attack (1 Medalist)
  • 9th Grapplers West (1 Medalist)
  • 9th Logan (1 Medalist)
  • 9th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 9th South Summit (1 Medalist)
  • 9th Stingers (1 Medalist)
  • 9th Wolf Pack (1 Medalist)

Individual Results

  • 45 
    • 1st David Edwards, Extreme Wrestling
    • 2nd Layne Kleimann, Grapplers West
    • 3rd Manny Ferrell, Mettle Wrestling
  • 50
    • 1st Kyison Garcia
    • 2nd Carter Nelson, Logan
    • 3rd Koen Musselman, Fremont
    • 4th Creeson Harrison, Extreme Wrestling
    • 5th Kole Johnson, Peak Wrestling
  • 55
    • 1st Will Korth, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Taigon Bushell, South Summit
    • 3rd Maximus Martinez, Stingers
    • 4th Andrew Crowther, Crusher Wrestling
    • 5th Paxton Daggett, Extreme Wrestling
    • 6th Ryker Brann, Crusher Wrestling
    • 7th Mana Fager, Crusher Wrestling
    • 8th Tevita Valeti, Champions
  • 60
    • 1st Bronson Richins, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Keagan Boyce, Wolf Pack
    • 3rd Christian Slack, Wasatch
    • 4th Cale Hatch, Extreme Wrestling
    • 5th Cole Eldredge, Mettle Wrestling
    • 6th Preston Brimhall, Attack
  • 65
    • 1st Noah Mandleco, Fremont
    • 2nd Nate Provost, Wasatch
    • 3rd Joshua Biesinger, Champions
    • 4th Jayden McGeehan, Wasatch
  • 75+
    • 1st Triston Bowles, Riverton 3-Style
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail