Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Team Legacy (5 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Throwdown (3 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd North Summit (3 Medalists)
  • 4th Team Rulon (2 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Fremont (2 Medalists)
  • 5th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists)
  • 5th Peak Wrestling (2 Medalists)
  • 5th South Summit (2 Medalists)
  • 5th Wasatch (2 Medalists)
  • 10th Riverton 3-Style (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Basin Wrestling Club (1 Medalist)
  • 11th Grapplers West (1 Medalist)
  • 11th Legion (1 Medalist)
  • 11th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 11th Payson Grappling Force (1 Medalist)
  • 11th Uintah (1 Medalist)
  • 11th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Dallan Hunsaker, Throwdown

  • 45

    • 1st Will Manning, Team Legacy

    • 2nd Jaden Stange, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Cole Jensen, Payson Grappling Force

    • 4th Brady Phillips, Peak Wrestling

    • 5th Marco Herrera, Fremont

    • 6th Brody Jensen, Fremont

  • 50

    • 1st William Haight, Team Legacy

    • 2nd Jackson Prescott, North Summit

    • 3rd Drew Lang, Team Legacy

    • 4th Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling Club

    • 5th Joshua Millward, Team Legacy

    • 6th Taylor Young, Wrestling Thunder

  • 55

    • 1st Oakley Ridge, Throwdown

    • 2nd Ryker Pentz, North Summit

    • 3rd Isaac Fisher, Legion

    • 4th Jack White, Team Legacy

    • 5th Bo Bushell, South Summit

    • 6th Kelten Campbell, Basin Wrestling Club

  • 60

    • 1st Cael Smith, Team Rulon

    • 2nd Rylan Stevens, Uintah

    • 3rd Dillon Boyer, North Summit

    • 4th Mark Rausch, Grapplers West

    • 5th Brice Clegg, South Summit

    • 6th Hagen Cottam, Wasatch

  • 65

    • 1st Zack Smith, Team Rulon

    • 2nd Kelly Glaubensklee, Mountain Top Wrestling Club

  • 70

    • 1st Jacob Halsted, Riverton 3-Style Wrestling

    • 2nd Bowdy Sorenson, Wasatch

    • 3rd Payt Burton, Peak Wrestling

  • 75

    • 1st Spencer Tauteoli, Throwdown

Outstanding Wrestler: Will Haight, Team Legacy, 50 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail