Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Champions (5 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Throwdown (5 Medalists)
  • 3rd Payson (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Pride Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Morgan Wrestling Club (3 Medalists)
  • 6th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th North Summit (2 Medalists)
  • 7th Wasatch (2 Medalists)
  • 9th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Team Extreme (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Altamont (1 Medalist)
  • 11th Bear River (1 Medalist)
  • 11th Grapplers West (1 Medalist)
  • 11th Juab (1 Medalist)
  • 11th South Summit (1 Medalist)
  • 11th Team Tooele (1 Medalist)
  • 11th Uintah Utes (1 Medalist)
  • 11th Weber (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Blayze Keckler, Logan Champs

    • 2nd Ethan Crittenden, North Summit

    • 3rd Marco Herrera, Weber

    • 4th Dylan Wilson, Payson

  • 45

    • 1st Wyatt Hone, Payson

    • 2nd Oakley Ridge, Throwdown

    • 3rd William Haight, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling Club

    • 5th Cooper Cox, Pride Wrestling

    • 6th Dalin Ludlow, Juab

  • 50

    • 1st Marcus Mondragon, Team Extreme

    • 2nd Brock Lloyd, Wasatch

    • 3rd Zeke Kelley, Throwdown

    • 4th Bo Bushell, South Summit

    • 5th Ryker Pentz, North Summit

    • 6th Hayden Johnson, Payson

  • 55

    • 1st Riley Noble, Pride Wrestling

    • 2nd Jaron Mahler, Uintah Utes

    • 3rd Stockton O'Brien, Throwdown

    • 4th Braden Henson, Pride Wrestling

    • 5th Gage Thornton, Morgan Wrestling Club

    • 6th Maverik Skinner, Bear River

  • 60

    • 1st Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd McKay Foy, Altamont

    • 3rd Blake Mangelson, Champions

    • 4th Tyson Carter, Payson

    • 5th Preston Viehweg, Throwdown

    • 6th Matt Millburn, Morgan Wrestling Club

  • 65

    • 1st Keller Rock, Champions

    • 2nd Zackary Johnson, Champions

    • 3rd Connor Kinross, Champions

    • 4th Cordon Nuttall, Champions

    • 5th Cayden Quintana, Grapplers West

    • 6th Traven Tomlinson, Uintah Utes

Outstanding Wrestler: Wyatt Hone, Payson, 45 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail