Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Diamondbacks (4 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd North Summit (4 Medalists)
  • 3rd Champions (3 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Payson (3 Medalists)
  • 5th Pride Wrestling (3 Medalists)
  • 7th Rocky Mountain Wrestling (2 Medalists, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 8th Wasatch (2 Medalists)
  • 9th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Warriors Freestyle Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Vandit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Stingers (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Attack Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Team Extreme (1 Medalist)
  • 13th Delta (1 Medalist)
  • 13th Grapplers West (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Gunnar Brown, Attack Wrestling

  • 45

    • 1st Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling

    • 2nd Jed Lee, Pride Wrestling

    • 3rd Braden Henson, Pride Wrestling

    • 4th Quenton Mortimer, Champions

    • 5th Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Brock Lloyd, Wasatch

  • 50

    • 1st Tyrell Barnett, Warrior Freestyle Club

    • 2nd Tayte Staples, North Summit

    • 3rd Nathan Perkins, Diamondbacks

    • 4th Zak Kohler, Wasatch

    • 5th Riley Noble, Pride Wrestling

    • 6th Braxton Merryweather, Diamondbacks

  • 55

    • 1st Keller Rock, Champions

    • 2nd Nicholas Lund, Rocky Mountain Wrestling

    • 3rd Chandler Welch, Team Extreme

    • 4th Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Keyan Staples, North Summit

    • 6th Dustin Miller, Delta

  • 60

    • 1st Isaac Semadeni, Logan Champs

    • 2nd Austin Hone, Payson

    • 3rd Cael Ford, Payson

    • 4th Logan Jensen, Grapplers West

    • 5th Easton Keck, Payson

    • 6th Cordon Nuttall, Champions

  • 65

    • 1st Justyn Ribald, Vandit

    • 2nd Dylan Kruger, North Summit

  • 70

    • 1st Brock Hardy, Stingers

    • 2nd Jace Anderson, North Summit

  • 75

    • 1st Joseph Biesinger, Diamondbacks

  • 75+

    • 1st Carson Kay, Diamondbacks

Outstanding Wrestler: Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling, 45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail