Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (7 Medalists, 4 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Diamondbacks (5 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Wasatch (5 Medalists, 1 Champion)
  • 4th North Summit (3 Medalists)
  • 5th Champions (2 Medalists)
  • 5th Logan Champs (2 Medalists)
  • 7th Warriors (2 Medalists)
  • 8th Delta (1 Medalist, 1 Champion)
  • 8th Wayne (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Rocky Mountain Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Team Tooele (1 Medalist)
  • 10th Stingers (1 Medalist)
  • 10th Vandit (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Jed Lee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Chrystler Richins, North Summit (Coalville)

    • 4th Kameron Machan, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 45

    • 1st Jordan Harbaugh, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

    • 3rd Nathan Lampros, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Keyan Staples, North Summit (Coalville)

    • 5th Tyrell Barnett, Warriors (North Ogden)

    • 6th Koy Caldwell, Warriors (North Ogden)

  • 50

    • 1st Corbin Smith, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Seth Gardner, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Jake Roberts, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Brigham Vance, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Kaden Zorn, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

    • 6th Joshua Larsen, Team Tooele (Tooele)

  • 55

    • 1st Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Raynger Keckler, Logan Champs (Logan)

    • 3rd Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Tucker Henstra, Champions (Springville)

    • 5th Steven Ballif, Wasatch (Heber City)

    • 6th Austin Kinross, Champions (Springville)

  • 60

    • 1st Brandyn Van Tassell, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Robbie Ballam, Logan Champs (Logan)

    • 3rd Brock Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 4th Justyn Ribald, Vandit (West Jordan)

    • 5th Steven McNaughtan, Wasatch (Heber City)

    • 6th Ritchie Heywood, Wasatch (Heber City)

  • 65

    • 1st Parker Kay, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Rand Pentz, North Summit (Coalville)

    • 3rd Joe Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 70

    • 1st DeeLynn Miller, Delta (Delta)

  • 75

    • 1st Ajax Revels, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 75+

    • 1st Parker Davis, Wayne (Bicknell)

Outstanding Wrestler: Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club, 55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail