Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Bantam Freestyle State Championships (Ages 7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (7 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Diamondbacks (5 Medalists)
  • 3rd Champions (3 Medalists, 2 Champions)
  • 4th North Summit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pioneers of Wrestling (2 Medalists)
  • 5th TAC (2 Medalists)
  • 7th Freemont Freestyle (1 Medalist, 1 Champion)
  • 8th Cedar (1 Medalist)
  • 8th Carbon Raptors (1 Medalist)
  • 8th Mountain Crest (1 Medalist)
  • 8th South Summit (1 Medalist)
  • 8th Wasatch (1 Medalist)

Individual Results

  • 45

    • 1st Jaxon Cole, North Summit (Coalville)

    • 2nd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Corbin Smith, Wasatch (Heber City)

    • 4th Devin Johnson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Brigham Vance, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Austin Kinross, Champions (Springville)

  • 50

    • 1st Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd RJ Bingham, Mountain Crest (Hyrum)

    • 4th Corbin Snyder, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 5th Jax Kraync, Carbon Raptors (Price)

    • 6th Seth Gardner, Wasatch (Heber City)

  • 55

    • 1st Taylor Lamont, Champions (Springville)

    • 2nd Logan Rex, North Summit (Coalville)

    • 3rd Parker Kay, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Kaden Atkinson, South Summit (Kamas)

    • 5th Dallin Jepson, TAC (Salt Lake City)

    • 6th Bradley Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 60

    • 1st Connor Kirkland, Freemont Freestyle

    • 2nd John Oswald, Cedar (Cedar City)

    • 3rd Rand Pentz, North Summit (Coalville)

    • 4th Ajax Revels, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 65

    • 1st Helaman Suesue, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Sean Keating, Bingham (South Jordan)

    • 3rd Cole Clark, TAC (Salt Lake City)

    • 4th Bradin Hohrein, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 70

    • 1st Spencer Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Weston Anderton, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 75+

    • 1st Korbon Tibbals, Champions (Spanish Fork)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail