Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Team Legacy (2 Medalists, 2 Champions)
  • 1st Team Rulon (2 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Phoenix (2 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Legion (2 Medalists)
  • 4th North Summit (2 Medalists)
  • 4th Wasatch (2 Medalists)
  • 7th Payson Grappling Force (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Riverton 3-Style (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Throwdown (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Elite (1 Medalist)
  • 10th Fremont (1 Medalist)
  • 10th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 10th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 10th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 40 lbs.

    • 1st Jace Engberg, Phoenix

  • 45 lbs.

    • 1st Drew Lang, Team Legacy

    • 2nd Marco Herrera, Fremont

    • 3rd Emmett Miller, Phoenix

    • 4th Marcus Patrick, Independent

  • 50 lbs.

    • 1st Joshua Millward, Team Legacy

    • 2nd Cooper Cox, Elite

    • 3rd Talon Yates, Legion

    • 4th Jackson Prescott, North Summit

    • 5th Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling Club

    • 6th Taylor Young, Wrestling Thunder

  • 55 lbs.

    • 1st Wyatt Hone, Payson Grappling Force

    • 2nd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Sammy Heywood, Wasatch

    • 4th Isaac Fisher, Legion

  • 60 lbs.

    • 1st Cael Smith, Team Rulon

    • 2nd Hagen Cottam, Wasatch

    • 3rd Derek Webb, Pride Wrestling

  • 65 lbs.

    • 1st Zack Smith, Team Rulon

    • 2nd Dillon Boyer, North Summit

  • 70 lbs.

    • 1st Jacob Halsted, Riverton 3-Style Wrestling

  • 75 lbs.

    • 1st Spencer Tauteoli, Throwdown

Outstanding Wrestler: Wyatt Hone, Payson Grappling Force, 50 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail