Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (5 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Wasatch (5 Medalists, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 3rd Diamondbacks (5 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Warriors (2 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Champions (2 Medalists)
  • 5th Vandit (2 Medalists)
  • 7th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 8th North Summit (1 Medalist)
  • 8th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 8th Stingers (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Jed Lee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Kameron Machan, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 45

    • 1st Tyrell Barnett, Warriors (North Ogden)

    • 2nd Koy Caldwell, Warriors (North Ogden)

  • 50

    • 1st Seth Gardner, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Corbin Smith, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Brigham Vance, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Jake Roberts, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Tevin Bagley, Vandit (West Jordan)

    • 6th Zak Kohler, Wasatch (Heber City)

  • 55

    • 1st Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Devin Johnson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Austin Kinross, Champions (Springville)

    • 5th Tucker Henstra, Champions (Springville)

    • 6th Nicholas Mair, Wasatch (Heber City)

  • 60

    • 1st Robbie Ballam, Logan Champs (Logan)

    • 2nd Brandyn Van Tassell, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Brock Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 4th Justyn Ribald, Vandit (West Jordan)

    • 5th Ritchie Heywood, Wasatch (Heber City)

  • 65

    • 1st Parker Kay, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Joe Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Jace Anderson, North Summit (Coalville)

Outstanding Wrestler: Seth Gardner, Wasatch, 50 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail