Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

4A/5A Junior High State Tournament

Junior High Division (79 Grades)

Team Results

  • 1st Champions 54
  • 2nd Mettle Wrestling 31
  • 3rd Box Elder 28
  • 4th Pleasant Grove 27
  • 5th Mt. Crest 25
  • 6th Crusher Wrestling 23
  • 7th Olympus 21
  • 8th Logan 20
  • 9th Fremont 18
  • 10th Mt. Ogden 14
  • 11th Team Legacy 13
  • 12th Tech 11
  • 13th Warrior Wrestling 10
  • 14th Highland 8
  • 15th Salem Hills 7
  • 15th Riverton Wolf Pack 7
  • 17th Grapplers West 6
  • 17th Bobcat Wrestling 6
  • 17th Mound Fort 6
  • 20th Team Prestige 5
  • 21st Bountiful 4
  • 21st Millville 4
  • 21st Jordan Junior Wrestling 3
  • 24th Mt. View 2
  • 25th Agoge 1
  • 25th Kingdom Klub 1

  • Based off top-placing athlete in each weight, 4A/5A programs only.

Individual Results (Brackets)

  • 75
    • 1st Kegan Leatherow, Fremont
    • 2nd Braydon Mogle, Mtn. Crest
    • 3rd Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
    • 4th Tanner Orton, Jordan Junior Wrestling
    • 5th Anthony Ridge, Mettle Wrestling
    • 6th Coalton Jackson, Fremont
  • 80
    • 1st Brandon Meikel, Grapplers West
    • 2nd Tyrell Barnett, Warrior Wrestling
    • 3rd Koletan Hafey, Extreme Wrestling
    • 4th Tayson Weeks, Bobcat Wrestling
    • 5th Aspen Kobayashi, Tech Wrestling
    • 6th Ashton Gualtier, Bobcat Wrestling
  • 85
    • 1st Derek Fisher, Pleasant Grove
    • 2nd Koy Caldwell, Warrior Wrestling
    • 3rd Hailey Cox, Champions
    • 4th Blake Barela, Fremont
    • 5th Ben Petersen, Champions
    • 6th Nick Lund, Mettle Wrestling
  • 90
    • 1st Tanner Benedict, Team Legacy
    • 2nd Justin Murray, Box Elder
    • 3rd Schafer Heiner, Mettle Wrestling
    • 4th Kart Smethurst, Mtn. Crest
    • 5th Gabriel Terry, Mountain View
    • 6th Ryan Hansen, Bobcat Wrestling
  • 95
    • 1st Raynger Keckler, Logan
    • 2nd Michael Peterson, Champions
    • 3rd Porter Hodgson, Box Elder
    • 4th Isaac Semadeni, Logan
    • 5th Jackson Stout, Crusher Wrestling
    • 6th Zachary Skinner, Champions
  • 100
    • 1st Brandyn Van Tassell, Champions
    • 2nd Brady Harris, Box Elder
    • 3rd Tayler Durfee, Mettle Wrestling
    • 4th Shawn Evans, Tech Wrestling
    • 5th Matthew Brink, Mettle Wrestling
    • 6th Christian Sainsbury, Team Legacy
  • 105
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd Merritt Taylor, Champions
    • 3rd Bronc Marriott, Bountiful
    • 4th Tanner Lofthouse, Mtn. Crest
    • 5th Austin Bingham, Box Elder
    • 6th Joshua Powell, Mtn. Crest
  • 110
    • 1st Ryan Hansen, Champions
    • 2nd Kyle Larsen, Champions
    • 3rd RJ Bingham, Mtn. Crest
    • 4th Laramie Brough, Extreme Wrestling
    • 5th Taylor Heath, Champions
    • 6th Bryton Shepherd, Salem Hills
  • 115
    • 1st Jaxon Van Tassell, Salem Hills
    • 2nd Tristan Hellstrom, Champions
    • 3rd Riley Gabrielson, Wasatch
    • 4th Lance Sanchez, Logan
    • 5th Shion Abe, Tech Wrestling
    • 6th Lucas Taylor, Mettle Wrestling
  • 120
    • 1st Brock Hardy, Box Elder
    • 2nd Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 3rd Payton Knight, Champions
    • 4th Cooper Legas, Mettle Wrestling
    • 5th Hayden Phelps, Riverton Wolf Pack
    • 6th Nathan Mellott, Pleasant Grove
  • 125
    • 1st Conner Wengreen, Mtn. Crest
    • 2nd Tucker Tomlinson, Extreme Wrestling
    • 3rd Dylan Payne, Pleasant Grove
    • 4th Wyatt Knowlton, Crusher Wrestling
    • 5th Kaelin Cummings, Wasatch
    • 6th Sean Giddings, Olympus
  • 130
    • 1st Mason Burton, Crusher Wrestling
    • 2nd Koby Werry, Champions
    • 3rd Shadrach Preece, Mettle Wrestling
    • 4th Jacob Giddings, Olympus
    • 5th Cole Clark, Team Prestige
    • 6th Taton Wells, Agoge
  • 135
    • 1st Rex Bowden, Wasatch
    • 2nd Brantley Johnson, Pleasant Grove
    • 3rd Kolby Smith, Champions
    • 4th Keni Taufa, Highland
    • 5th Jesus Sladana, Mount Ogden
    • 6th Colton Flygare, Mettle Wrestling
  • 142
    • 1st Jordan Albretsen, Olympus
    • 2nd Hunter Kincaid, Highland
    • 3rd Tanner Shuman, Champions
    • 4th Timothy Steinmann, Wasatch
    • 5th Matthiew Holman, Mettle Wrestling
    • 6th Daniel Callon, Mount Ogden
  • 150
    • 1st Jake Goodwin, Logan
    • 2nd Garth Healey, Wasatch
    • 3rd Jacob Rhoton, Mettle Wrestling
    • 4th Brandon Johnson, Crusher Wrestling
    • 5th Tanner Chadwick, Bobcat Wrestling
    • 6th Wyatt Price, Kingdom Klub
  • 160
    • 1st Alek Shope, Extreme Wrestling
    • 2nd Nik Orme, Olympus
    • 3rd Ian Peterson, Tech Wrestling
    • 4th Landon Turgeon, Fremont
    • 5th Weston Anderton, Mettle Wrestling
    • 6th Gilberto Ibarra, Mount Ogden
  • 175
    • 1st Brandon Closson, Pleasant Grove
    • 2nd Austin Hallberg, Logan
    • 3rd Wayson Foy, Wasatch
    • 4th Ajax Revels, Riverton Wolf Pack
    • 5th Brett Nye, Fremont
    • 6th Alex Rivas, Mound Fort
  • 190
    • 1st Jordan Crofts, Olympus
    • 2nd Zephaniah Na`oupu, Pleasant Grove
    • 3rd Korben Hayes, Fremont
    • 4th Griffin Best, Mettle Wrestling
    • 5th Caleb Rogers, Riverton Wolf Pack
    • 6th Davis Evans, Pleasant Grove
  • 210
    • 1st Riley Taylor, Box Elder
    • 2nd Carlos Solis, Mount Ogden
    • 3rd Mason Fiefia, Mtn. Crest
    • 4th Zakary Barker, Team Prestige
    • 5th Jalonnie Williams, Mound Fort
  • 285
    • 1st Christopher Hair, Champions
    • 2nd Ben Stucki, Mount Ogden
    • 3rd Breckin Wright, Millville
    • 4th Vicente Alfaro, Mound Fort

Middle School Division (46 Grades)

Team Results

  • 1st Mettle Wrestling 331
  • 2nd Champions 271.5
  • 3rd Crusher Wrestling 170
  • 4th Mtn. Crest 138.5
  • 5th Fremont 128.5
  • 6th Team Legacy 128
  • 7th Pleasant Grove 118.5
  • 8th Box Elder 104
  • 9th Extreme Wrestling 87.5
  • 10th Logan 77
  • 11th Jordan Junior Wrestling 75.5
  • 12th Claw 65
  • 13th Team Prestige 63.5
  • 14th Kingdom Klub 61.5
  • 15th Warrior Wrestling 53.5
  • 16th Bobcat Wrestling 53
  • 17th Peak Grapplers 47
  • 18th Tech Wrestling 40
  • 19th Morgan 36
  • 20th Riverton Wolf Pack 20
  • 21st Mount Ogden 9
  • 22nd Highland 8
  • 23rd Tooele Youth Wrestling 8
  • 24th Mound Fort 6
  • 25th Agoge 4
  • 26th Millville 3
  • 27th Mountain View 2.5

Individual Results (Brackets)

  • 55
    • 1st Blayze Keckler, Logan
    • 2nd Sage Mortimer, Champions
    • 3rd Blake Woolsey, Morgan
    • 4th Micah Douglas, Claw
    • 5th Weston Godfrey, Bobcat Wrestling
    • 6th Cole Huber, Extreme Wrestling
  • 60
    • 1st Parker Frasure, Kingdom Klub
    • 2nd Marcus Patrick, Kingdom Klub
    • 3rd Hunter Swalberg, Crusher Wrestling
    • 4th Marco Herrera, Fremont
    • 5th Jaron Priest, Crusher Wrestling
    • 6th Michael Burke, Kingdom Klub
  • 65
    • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
    • 2nd Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
    • 3rd Cooper Cox, Champions
    • 4th Joshua J Holmes, Extreme Wrestling
    • 5th River Wardle, Team Legacy
      6th Jaden Stange, Team Legacy
  • 70
    • 1st Kade Thompson, Mettle Wrestling
    • 2nd Cole Zorn, Mettle Wrestling
    • 3rd Brayden Clark, Warrior Wrestling
    • 4th Quenton Mortimer, Champions
    • 5th Mason Denton, Fremont
    • 6th Dylian Moore, Peak Grapplers
  • 75
    • 1st Stockton O`Brien, Mettle Wrestling
    • 2nd Tyson Humphreys, Crusher Wrestling
    • 3rd Colby Bowden, Fremont
    • 4th Tayton Bennett, Fremont
    • 5th Caden Dunn, Mettle Wrestling
    • 6th Kam Moss, Team Legacy
  • 80
    • 1st Isaac Wilcox, Mettle Wrestling
    • 2nd Brayden Guthrie, Mtn. Crest
    • 3rd Lucas Cochran, Box Elder
    • 4th Jace Dart, Mtn. Crest
    • 5th Zayden Rowley, Champions
    • 6th Hunter Brundage, Team Prestige
  • 85
    • 1st Terrell Barraclough, Crusher Wrestling
    • 2nd Jack Lang, Team Legacy
    • 3rd Andrew Reese, Mettle Wrestling
    • 4th Spencer Maxwell, Jordan Junior Wrestling
    • 5th Caleb Swensen, Mtn. Crest
    • 6th Reed Taylor, Pleasant Grove
  • 90
    • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
    • 2nd Jaxon Moore, Pleasant Grove
    • 3rd Elias Knowlton, Crusher Wrestling
    • 4th Parker Gasser, Champions
    • 5th Logan Holgate, Box Elder
    • 6th Joe Richardson, Claw
  • 95
    • 1st Spencer Curtis, Champions
    • 2nd Riley Noble, Team Legacy
    • 3rd Brayden Tucker, Box Elder
    • 4th Marcelo Bravo, Logan
    • 5th Kohl Hogan, Warrior Wrestling
    • 6th Skylar Patten, Jordan Junior Wrestling
  • 100
    • 1st Mac Dodson, Pleasant Grove
    • 2nd Zach Warren, Mettle Wrestling
    • 3rd Jakob Barker, Team Prestige
    • 4th Cameron Dahle, Mtn. Crest
    • 5th Alec Bolingbroke, Crusher Wrestling
    • 6th Cole Hopkin, Riverton Wolf Pack
  • 105
    • 1st Zackary Johnson, Champions
    • 2nd Koby Johnson, Peak Grapplers
    • 3rd Cael Richardson, Mettle Wrestling
    • 4th Gavin Dockstader, Jordan Junior Wrestling
    • 5th Cameron Thompsn, Box Elder
    • 6th Chandler Ferguson, Jordan Junior Wrestling
  • 115
    • 1st Jackson Coyle, Tech Wrestling
    • 2nd Jacob Halsted, Claw
    • 3rd Geoffrey Kelley, Crusher Wrestling
    • 4th Cameron Brundage, Team Prestige
    • 5th Brandyn Gaytan, Box Elder
    • 6th Dax Pew, Crusher Wrestling
  • 125
    • 1st Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 2nd Wyatt Wheelright, Morgan
    • 3rd Gage Sackett, Crusher Wrestling
    • 4th Cameron Gould, Warrior Wrestling
    • 5th Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 6th Ryan Payne, Pleasant Grove
  • 145
    • 1st Kade Carlson, Mtn. Crest
    • 2nd Simote Iloa, Champions
    • 3rd Quincy Wildman, Logan
    • 4th Jonny Herrera, Fremont
    • 5th Tysen Clark, Team Prestige
    • 6th Weston Warr, Fremont
  • 145+
    • 1st Carson Kay, Champions
    • 2nd Wade Bastian, Champions
    • 3rd Keegan Wilkinson, Pleasant Grove
    • 4th Dylan Petersen, Mettle Wrestling

Outstanding Wrestlers

    • Kade Thompson, Mettle Wrestling, 70 lbs.
    • Stockton O'Brien, Mettle Wrestling, 75 lbs.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail