Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

1A/2A/3A Junior High State Tournament Results

Junior High Division, Grades 79

Team Results

  • 1st Delta 127
  • 2nd Payson 124
  • 3rd Millard 99
  • 4th Canyon View 86
  • 5th Altamont 75
  • 6th Emery All-Stars 63
  • 7th South Summit 59
  • 8th Wolfpack 52
  • 9th Carbon 49
  • 10th Duchesne Eagles 45
  • 11th Monticello 39
  • 12th Bear River 38
  • 13th Cedar Redmen 34
  • 14th Cougar Den 32
  • 15th Beaver 30
  • 16th North Sanpete 29
  • 17th North Summit Youth Wrestling 28
  • 17th Panguitch 28
  • 17th Richfield Wildcats 5681 28
  • 20th Juab 27
  • 20th Wayne 27
  • 22nd Morgan Wrestling 24
  • 23rd Hurricane 23
  • 23rd Uintah 23
  • 25th Gunnison 15
  • 26th Milford 12
  • 26th South Sevier 12
  • 28th Enterprise 9
  • 28th Kanab 9
  • 30th Dixie 5

Individual Results

  • 70
    • 1st Colby Harper, Duchesne Eagles
    • 2nd Hunter Webb, Altamont
    • 3rd Dillon Moon, Duchesne Eagles
    • 4th Bryant Davis, Milford
    • 5th Karson Wunderlich, Milford
    • 6th Andrew Jeffery, Delta
  • 73
    • 1st Van Bray, Millard
    • 2nd Chase Christiansen, Emery All-Stars
    • 3rd Braxton Mickelsen, Wolfpack
    • 4th Mitch McDermaid, Delta
    • 5th Aidan Olson, South Summit
    • 6th Tyler DeGraffenried, Payson
  • 76
    • 1st McClain Miller, Panguitch
    • 2nd Dyllon Arenivar, Canyon View
    • 3rd McCall Rose, South Summit
    • 4th Caden Hyder, Cougar Den
    • 5th Sean Peacock, Millard
    • 6th Montana Cragun, Morgan Wrestling
  • 80
    • 1st Jate Frost, Cougar Den
    • 2nd Slade Sheriff, Millard
    • 3rd Brock Loveless, Payson
    • 4th Ethan Penrod, Payson
    • 5th Hayden Johnson, Payson
    • 6th Cole Georgi, South Summit
  • 83
    • 1st Tanner Pyne, Payson
    • 2nd Jed Lee, South Summit
    • 3rd Cody Stubbs, Kanab
    • 4th Bradley Judd, Carbon
    • 5th Stetson Wright, Milford
    • 6th Jacob Ethridge, Payson
  • 86
    • 1st Danny Thompson, Altamont
    • 2nd Orlando Corona, Millard
    • 3rd Quade Valerio, Payson
    • 4th Zack Bingham, Bear River
    • 5th Edgar Gandarilla, South Summit
    • 6th Cael Rowley, Delta
  • 90
    • 1st Jayden Williams, South Summit
    • 2nd Ryan Ball, Canyon View
    • 3rd Gage Mason, Wolfpack
    • 4th Hunter Thacker, Altamont
    • 5th Matt Beh, Monticello
    • 6th Joshua Pray, Payson
  • 93
    • 1st Brady Lowry, Canyon View
    • 2nd John Evans, Beaver
    • 3rd Tyler Lynn, Juab
    • 4th Tyson Carter, Payson
    • 5th Connor Rowley, Duchesne Eagles
    • 6th Wade Jeffery, Wayne
  • 96
    • 1st Zach Taylor, Delta
    • 2nd Hayden Anderson, Millard
    • 3rd Wyatt Sharp, Uintah
    • 4th Hunter Anderson, Canyon View
    • 5th Dallin Grant, Carbon
    • 6th Juan Rodriguez, Delta
  • 100
    • 1st Kaleb Kelly, Millard
    • 2nd Bowen Shields, Delta
    • 3rd Caleb Armstrong, Cougar Den
    • 4th Estevan Perez, Payson
    • 5th Weston Hirschi, Bear River
    • 6th Mike Anker, Cedar Redmen
  • 104
    • 1st McKay Foy, Altamont
    • 2nd Barlow Pace, Wayne
    • 3rd Brayson Wilcox, Monticello
    • 4th Spencer Bowman, Cedar Redme
    • 5th Tanner Wilde
    • 6th Cael Ford, Payson
  • 108
    • 1st Austin Hone, Payson
    • 2nd Joshua Lee, North Sanpete
    • 3rd Haydn Porter, Delta
    • 4th Kasey Robinson, Canyon View
    • 5th Keyan Staples, North Summit Youth Wrestling
    • 6th Zach Berrett, Canyon View
  • 112
    • 1st Shawn Sorensen, Wolfpack
    • 2nd Newt Oveson, Emery All-Stars
    • 3rd Casey Shiner, Carbon
    • 4th Tayte Staples, North Summit Youth Wrestling
    • 5th Darion Bird, Duchesne Eagles
    • 6th Hayden Boren, Uintah
  • 116
    • 1st Taten Ringel, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Colton Humphries, North Sanpete
    • 3rd Brayden Stevens, Uintah
    • 4th Alex Holder, Gunnison
    • 5th Dillon Loe, Delta
    • 6th Colin Logan, Duchesne Eagles
  • 120
    • 1st Stockton Moat, Duchesne Eagles
    • 2nd Parker Brinkerhoff, Panguitch
    • 3rd Antonio Nava, Morgan Wrestling
    • 4th Tyson Roundy, Cedar Redmen
    • 5th Colten Shumway, Canyon View
    • 6th Rex Westmoreland, Bear River
  • 124
    • 1st Wyatt Monroe, Payson
    • 2nd Carson Smith, Carbon
    • 3rd Rhett Jordan, Beaver
    • 4th McCain Parsons, Richfield
    • 5th Kolby Heaton, Hurricane
    • 6th Eric Carlos, Gunnison
  • 128
    • 1st Zac Musselman, Monticello
    • 2nd Parker Stevens, Millard
    • 3rd Kade Reber, Enterprise
    • 4th Braydon Golding, Payson
    • 5th Wyatt Morrison, South Sevier
    • 6th Sam Smith, Canyon View
  • 132
    • 1st Luis Valadez, Payson
    • 2nd Wolfgang Bennion, Cedar Redmen
    • 3rd Joey Aagard, Juab
    • 4th Tel Gardner, Emery All-Stars
    • 5th Tanner Rice, Payson
    • 6th Tanner Sorenson, Wolfpack
  • 138
    • 1st Ashton Dieli, Emery All-Stars
    • 2nd Wyatt Jessen, Altamont
    • 3rd Tyce Raddon, Beaver
    • 4th Kaygen Canfield, Bear River
    • 5th Kale Morrison, Richfield
    • 6th Brayden Madsen, Payson
  • 145
    • 1st Tanner Shields, Delta
    • 2nd Caden Petersen, Delta
    • 3rd Tyler Haley, Canyon View
    • 4th Carson Teeples, Millard
    • 5th Byron Anderson, Dixie
    • 6th Tanner Moon, Uintah
  • 155
    • 1st Daxton Anderson, Delta
    • 2nd Cody Miles, Altamont
    • 3rd Thomas Anderson, Monticello
    • 4th Hunter GAmble, Millard
    • 5th Keegan Eliason, North Sanpete
    • 6th Jordan Lowe, Payson
  • 170
    • 1st Nathan Velasquez, Carbon
    • 2nd Mac Peterson, Wolfpack
    • 3rd Alexander Johnson, South Summit
    • 4th Brandon Atkinson, Delta
    • 5th Chad Ellett, Gunnison
    • 6th Noah Harris, Hurricane
  • 190
    • 1st Hunter Anderson, Bear River
    • 2nd Chase Trussell, Morgan Wrestling
    • 3rd Jantsen Manis, Delta
    • 4th Walker Bettfreund, South Sevier
    • 5th Hayden Giles, Wayne
    • 6th Shane Farnsworth, Hurricane
  • 210
    • 1st Ty Mecham, Emery All-Stars
    • 2nd Jacek Halona, Canyon View
    • 3rd Ruben Zarate, Delta
    • 4th Parker Davis, Wayne
    • 5th Isaiah Johnson, Hurricane
    • 6th Dakota Boss, Payson
  • 210+
    • 1st Alex Anderton, Richfield
    • 2nd Bradden Davis, Delta
    • 3rd Jaxson Kendall, Juab
    • 4th Layne Newlands, Hurricane
    • 5th Gage Morrison, Cedar Redmen
    • 6th JJ Carroll, Wolfpack

Middle School Division, Grades 56

Team Results

  • 1st Bear River 156
  • 2nd Delta 84
  • 3rd Payson 83
  • 4th Altamont 78
  • 5th Uintah 68
  • 6th North Summit Youth Wrestling 54
  • 6th Wolfpack 54
  • 8th Duchesne Eagles 47
  • 8th South Sevier 47
  • 10th Millard 38
  • 11th Morgan Wrestling 34
  • 11th North Sanpete 34
  • 13th Cedar Redmen 33
  • 14th South Summit 32
  • 15th Cougar Den 29
  • 16th Moab Junior Devils 27
  • 17th Juab 26
  • 18th Beaver 23
  • 18th Canyon View 23
  • 20th Wayne 16
  • 21st Carbon 9
  • 22nd Hurricane 9
  • 23rd Kanab 7
  • 24th Snow Canyon 7
  • 25th Emery All-Stars 5
  • 26th Milford 5

Individual Results

  • 61
    • 1st Tristan Smith, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Brock Morris, Cedar Redmen
    • 3rd Blake Woolsey, Morgan Wrestling
    • 4th Kolt Pace, Wayne
    • 5th Shayden Taylor, Delta
    • 6th Trenton Ward, Bear River
  • 64
    • 1st Denim Torgerson, Wolfpack
    • 2nd Cole Jensen, Payson
    • 3rd Waylen Pentz, Morgan Wrestling
    • 4th Caden Bird, Duchesne Eagles
    • 5th Brody Rich, Uintah
    • 6th Chandler Atkinson, South Summit
  • 67
    • 1st Cael Skewes, Duchesne Eagles
    • 2nd Layne Shepherd, Payson
    • 3rd Kaleb Sanchez, Duchesne Eagles
    • 4th Taggert Bingham, Bear River
    • 5th Braxton Messersmith, Uintah
    • 6th Ethan Clayburn, Duchesne Eagles
  • 70
    • 1st Scott Robertson, Bear River
    • 2nd Jackson Prescott, North Summit Youth Wrestling
    • 3rd Brian Evans, Beaver
    • 4th Kaden Taylor, North Sanpete
    • 5th Declan Morris, Cedar Redmen
    • 6th Carson Whitney, Moab Junior Devils
  • 73
    • 1st Ryker Boyce, Wolfpack
    • 2nd Joshua Armstrong, Cougar Den
    • 3rd Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling
    • 4th Cole Lake, Canyon Vie
    • 5th Korby Christiansen, Emery All-Stars
    • 6th Ryker Pentz, North Summit Youth Wrestling
  • 76
    • 1st Dean Thompson, Altamont
    • 2nd Dahlance Smith, Wolfpack
    • 3rd Brayden Lawton, Wayne
    • 4th Jayden Petersen, Delta
    • 5th Easton Richins, Cougar Den
    • 6th Trey Hiatt, Payson
  • 80
    • 1st Wyatt Hone, Payson
    • 2nd Riley Helt
    • 3rd Tristan Farnsworth, Altamont
    • 4th Dixon Call, Bear River
    • 5th Ty Tolley, Delta
    • 6th Gavyn Bond, Millard
  • 83
    • 1st Heston Wood, Payson
    • 2nd Triston Fillmore, South Sevier
    • 3rd Carson Sheets, Moab Junior Devils
    • 4th Jaxon Verduzco, Duchesne Eagles
    • 5th Alex Hollinghead, Beaver
    • 6th Ryder Trapp, Wolfpack
  • 86
    • 1st Maverik Skinner, Bear River
    • 2nd Bo Bushell, South Summit
    • 3rd Cade Bowring
    • 4th Tyler Stapley, Kanab
    • 5th Braxton Schena, Delta
    • 6th John Rigby, North Sanpete
  • 90
    • 1st Tyler Scheurn, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Tucker Naccarato, Payson
    • 3rd Ridic Migliori, Carbon
    • 4th Wyatt Hogan, Cougar Den
    • 5th Heston Murdock, Altamont
    • 6th Cael Smith, Bear River
  • 93
    • 1st James Hornberger, Bear River
    • 2nd Riggs Anderson, Uintah
    • 3rd Colten Keith
    • 4th Brice Clegg, South Summit
    • 5th Bryson Barnes, Milford
    • 6th Kurtus Nielson, Delta
  • 96
    • 1st Koby Smith, Uintah
    • 2nd Zack Smith, Bear River
    • 3rd Tyler Martin, Delta
    • 4th Shan Jackson, Juab
    • 5th Cadence Ross, Cougar Den
    • 6th Taylor Hunt, South Sevier
  • 100
    • 1st John Whitaker, Millard
    • 2nd Ryker Blackburn, Duchesne Eagles
    • 3rd Kaden Shin, Hurricane
    • 4th Gabe Wilcox, Wolfpack
    • 5th Cael Keit
    • 6th Ajay Kennedy, Juab
  • 104
    • 1st Easton Winward, Bear River
    • 2nd Cash Robb, Altamont
    • 3rd Gage Hall
    • 4th RJ Alire, Uintah
    • 5th Bobby Freeman, South Summit
    • 6th Maison Moyle, Moab Junior Devils
  • 108
    • 1st Jacob Jackson, Delta
    • 2nd Paxton Smith, Bear River
    • 3rd Payton Clawson, North Sanpete
    • 4th Jaxon Lee, Cedar Redmen
    • 5th Xander Lindsey, South Summit
    • 6th Kaleb Curtis, North Sanpete
  • 112
    • 1st Jett High, South Sevier
    • 2nd Cole Mickel, North Sanpete
    • 3rd Browning Bennion, Cedar Redmen
    • 4th Taden Marble, Bear River
    • 5th Brock Adams, Duchesne Eagles
    • 6th Jose Roman, Millard
  • 119
    • 1st Dixon Bagley, Canyon View
    • 2nd Kyler Christenson, Altamont
    • 3rd Braxton Monroe, Payson
    • 4th Erik Hill, North Summit Youth Wrestling
    • 5th James Burrola, Uintah
  • 125
    • 1st Porter Tackett, Bear River
    • 2nd Macintyer Thacker, Altamont
    • 3rd Wyatt Alcala, Millard
    • 4th Wyatt Poll, Morgan Wrestling
    • 5th Tate Willoughby, Delta
  • 135
    • 1st Rylan Watts, Juab
    • 2nd McKoy McKinnon, Altamont
    • 3rd Kyler Boren, Beaver
    • 4th Colton Hafen, Snow Canyon
    • 5th Jens Lafevre, Delta
    • 6th Troysen Serawop, Uintah
  • 145
    • 1st Kemmer Jones, South Sevier
    • 2nd Trey Kimball, Delta
    • 3rd Ammon Schultz, Bear River
    • 4th Jonathon Roman, Millard
    • 5th Curtis Young, Payson
  • 165
    • 1st Roccy Hamilton, Uintah
    • 2nd Trea Meyer, Moab Junior Devils
  • 180
    • 1st Dixon Owen, Bear River
    • 2nd Lehi Moran, Delta
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail