Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

1A/2A/3A Junior High State Tournament Results

Junior High Division, Grades 79

Team Results

  • 1st Delta 160
  • 2nd Payson 116
  • 3rd Wasatch 112
  • 4th Bear River 85
  • 5th North Sevier 82
  • 6th Juab 73
  • 7th Duchesne 68
  • 8th North Summit 67
  • 9th Altamont 66
  • 10th Carbon 60
  • 11th Monticello 50
  • 12th South Summit 39
  • 13th Morgan 35
  • 13th Spanish Fork 35
  • 15th Cedar City 33
  • 16th North Sanpete 29
  • 17th Canyon View 21
  • 17th Millard 21
  • 19th Union 20
  • 20th Richfield 17
  • 21st Desert Hills 16
  • 22nd Emery 15
  • 23rd Wayne 13
  • 24th Milford 12
  • 25th Beaver 11
  • 25th Uintah 11
  • 27th Panguitch 9
  • 28th Dixie 7
  • 29th South Sevier 6
  • 30th Snow Canyon 5
  • 31th Hurricane 3

Individual Results

  • 67
    • 1st Braxton Mickelsen, North Sevier
    • 2nd Rhett Lee, Cedar City
    • 3rd Stetson Rich, Altamont
  • 70
    • 1st Slade Sheriff, Millard
    • 2nd Stetson Wright, Milford
    • 3rd Braxton Bailey, Canyon View
    • 4th Chris Payne, Morgan
    • 5th Cole Georgi, South Summit
    • 6th Dyllon Arenivar, Canyon View
  • 73
    • 1st Gage Mason, North Sevier
    • 2nd Tyler Dalton, Delta
    • 3rd Jayden Williams, South Summit
    • 4th Drew Jones, Carbon
    • 5th Deklan Kelly, Wasatch
    • 6th Stetson Parkinson, Beaver
  • 76
    • 1st Brady Poulsen, Delta
    • 2nd David Vantassell, Duchesne
    • 3rd Danny Thompson, Altamont
    • 4th Braxton Merryweather, Spanish Fork
    • 5th Bradley Judd, Carbon
    • 6th Chance Ekins, Juab
  • 80
    • 1st Holden Richards, Bear River
    • 2nd Dillon Torgerson, North Sevier
    • 3rd Tanner Pyne, Payson
    • 4th Connor Rowley, Duchesne
    • 5th Kayden Lee, Carbon
    • 6th Beau Jensen, Spanish Fork
  • 83
    • 1st Gentry Warner, Juab
    • 2nd Zach Taylor, Delta
    • 3rd Colton Covington, North Sevier
    • 4th Hunter Thacker, Altamont
    • 5th Matthew Rymer, Richfield
  • 86
    • 1st Trevor Cluff, Wasatch
    • 2nd Shawn Sorensen, North Sevier
    • 3rd Kota Powell, Duchesne
    • 4th Jarrin Church, Canyon View
    • 5th Tanner Wilde, Snow Canyon
    • 6th Jessen Mckinnon, Altamont
  • 90
    • 1st Jaxon Cole, North Summit
    • 2nd Jayce Lind, Juab
    • 3rd Brayson Wilcox, Monticello
    • 4th Shane Wilson, Cedar City
    • 5th Jay Jackson, Wayne
    • 6th Trey Johnson, Hurricane
  • 93
    • 1st Seth Gardner, Wasatch
    • 2nd Cooper Skinner, Bear River
    • 3rd Austin Hone, Payson
    • 4th Logan Crandall, South Summit
    • 5th Karson Barrett, Union
    • 6th Barlow Pace, Wayne
  • 96
    • 1st Ringel Taten, North Summit
    • 2nd Jed Loveless, Payson
    • 3rd Steven Ballif, Wasatch
    • 4th Matthew Taylor, Duchesne
    • 5th Brady Parry, Cedar City
    • 6th Rhett Riding, Delta
  • 100
    • 1st Jakob Discher, Wasatch
    • 2nd Austin Davis, Spanish Fork
    • 3rd Rylee Green, Bear River
    • 4th Braden Nielson, Delta
    • 5th Steven Skewes, Duchesne
    • 6th Caden Armstrong, Union
  • 104
    • 1st Carlitos Nava, North Summit
    • 2nd Corbin Smith, Wasatch
    • 3rd Stockton Moat, Duchesne
    • 4th Colton Humphries, North Sanpete
    • 5th Sergio Cruz, Delta
    • 6th Riley Bayles, South Summit
  • 108
    • 1st Dallin Ewart, Delta
    • 2nd Wyatt Monroe, Payson
    • 3rd Kolton Owens, Panguitch
    • 4th Preston Carter, Delta
    • 5th Taylor Bethers, Wasatch
    • 6th Colby Allred, Duchesne
  • 112
    • 1st Owen Pentz, Morgan
    • 2nd Nathan Richards, Union
    • 3rd McKayd LaRose, Monticello
    • 4th Aldair Moran, Delta
    • 5th Brady Turner, Millard
    • 6th Carson Smith, Carbon
  • 116
    • 1st Shandon Bradford, Monticello
    • 2nd Kaygen Canfield, Bear River
    • 3rd Wyatt Jessen, Altamont
    • 4th Jace Anderson, North Summit
    • 5th Keith Walker, Delta
    • 6th Tyce Raddon, Beaver
  • 120
    • 1st Zac Musselman, Monticello
    • 2nd Conley Breshears, Morgan
    • 3rd Emilio Leiva, Payson
    • 4th Tanner Shields, Delta
    • 5th Mason Mangleson, Juab
    • 6th Austin Guymon, Emery
  • 124
    • 1st Tyler Manookin, Payson
    • 2nd Carlos Lazaro, Delta
    • 3rd Xavier Mackey, Wasatch
    • 4th Byron Anderson, Dixie
    • 5th Kelton Westmoreland, Bear River
    • 6th Lisandro Ortiz, Delta
  • 128
    • 1st Ritchie Heywood, Wasatch
    • 2nd Jacky Byrge, Carbon
    • 3rd Justin Christensen, Payson
    • 4th Kyler Dick, South Summit
    • 5th Carsen Potter, Canyon View
    • 6th Colton Atwood, Altamont
  • 132
    • 1st Chayce Loveless, Payson
    • 2nd Ashton Dieli, Emery
    • 3rd Dj Cohen, Wasatch
    • 4th Bryken Jensen, Bear River
    • 5th Kelton Cropper, Wayne
    • 6th Dakota Finlinson, Delta
  • 138
    • 1st Jason Hatch, Delta
    • 2nd Rand Pentz, North Summit
    • 3rd Blake Fails, Cedar City
    • 4th James Clark, Carbon
    • 5th Cody Miles, Altamont
    • 6th Gatlin Peterson, North Sanpete
  • 145
    • 1st Payden Osborn, Payson
    • 2nd Mac Peterson, North Sevier
    • 3rd Domanik Stansfield, Altamont
    • 4th Daxton Anderson, Delta
    • 5th Broughton Flygare, South Summit
    • 6th Jess Barclay, Spanish Fork
  • 155
    • 1st Ashton J. Seely, Juab
    • 2nd Bryson Conger, Bear River
    • 3rd Mario Zapata, Uintah
    • 4th Wyatt Peterson, Richfield
    • 5th Logan Olsen, Carbon
    • 6th Alexander Johnson, South Summit
  • 170
    • 1st Cutler Thomas, Desert Hills
    • 2nd Hunter Anderson, Bear River
    • 3rd Adam Marck, Payson
    • 4th Hootchy Brewer, North Sanpete
    • 5th Jordan Watson, Bear River
    • 6th Bryson Laris, Uintah
  • 190
    • 1st Aaron Verduzco, Duchesne
    • 2nd Sam Sevy, North Sanpete
    • 3rd Cason Messersmith, Juab
    • 4th Britton Porter, Delta
    • 5th Eddie Grandoes, Beaver
    • 6th Jackson Henry, Spanish Fork
  • 210
    • 1st Justin Christensen, Carbon
    • 2nd Dylan White, Juab
    • 3rd John Reil, Delta
    • 4th Brett Roundy, Delta
    • 5th Moroni Shumway, Richfield
  • 210+
    • 1st Brett Walker, Delta
    • 2nd William Ledbedder, Altamont
    • 3rd Ryan Coons, Spanish Fork
    • 4th Braxton Vakautakakala, South Sevier
    • 5th Dakota Davis, North Sevier
    • 6th Cole Benson, Delta

Middle School Division, Grades 56

Team Results

  • 1st Wasatch 130
  • 2nd North Sevier 121
  • 3rd Millard 87
  • 4th Bear River 83
  • 5th Payson 82
  • 6th Delta 69
  • 7th Altamont 56
  • 8th Gunnison 50
  • 9th Cedar City 49
  • 10th Canyon View 47
  • 11th South Sevier 45
  • 12th Union 37
  • 13th Duchesne 33
  • 13th Juab 33
  • 15th Uintah 23
  • 16th North Summit 21
  • 16th South Summit 21
  • 18th Milford 17
  • 19th North Sanpete 12
  • 20th Carbon 9
  • 21st Monticello 7
  • 22nd Panguitch 5

Individual Results

  • 60
    • 1st Cael Skewes, Duchesne
    • 2nd Treyson Davis, Wasatch
    • 3rd Cole Jensen, Payson
    • 4th Brody Rich, Altamont
    • 5th Ethan Clayburn, Duchesne
    • 6th Taggert Bingham, Bear River
  • 65
    • 1st Van Bray, Millard
    • 2nd Dean Thompson, Altamont
    • 3rd Jarett Jorgensen, North Summit
    • 4th Sammy Heywood, Wasatch
    • 5th Colby Harper, Duchesne
    • 6th Connor Ingram, Juab
  • 70
    • 1st Ryker Boyce, North Sevier
    • 2nd Mitchel Slack, Wasatch
    • 3rd Wyatt Hone, Payson
    • 4th Ethan Penrod, Payso
    • 5th Brock Loveless, Payson
    • 6th Randy Merkley, Uintah
  • 73
    • 1st Preston Blotter, Wasatch
    • 2nd Heston Wood, Payson
    • 3rd Jate Frost, Union
    • 4th Dahlance Smith, North Sevier
    • 5th McClain Miller, Panguitch
    • 6th Braxton Schena, Delta
  • 76
    • 1st Zak Kohler, Wasatch
    • 2nd Edgar Gandarilla, South Summit
    • 3rd Cade Bowring, Juab
    • 4th Orlando Corona, Payson
    • 5th Trey Hiatt, Payson
    • 6th Brock Cragun, Juab
  • 80
    • 1st Caleb Armstrong, Union
    • 2nd Brock Lloyd, Wasatch
    • 3rd Jed Lee, South Summit
    • 4th Tucker Naccarato, Payson
    • 5th Quade Valerio, Payson
    • 6th Wyatt Hogan, Union
  • 83
    • 1st Brydger Purdy, Wasatch
    • 2nd Maverik Skinner, Bear River
    • 3rd Chyler-Zeke Zeeman, Payson
    • 4th Hunter Anderson, Canyon View
    • 5th Jace Allen, Delta
    • 6th Ridic Migliori, Carbon
  • 86
    • 1st McKay Foy, Altamont
    • 2nd Tyler Scheurn, North Summit
    • 3rd Tyson Carter, Payson
    • 4th Cael Rowley, Delta
    • 5th Koby Smith, Uintah
    • 6th Josiah Martinez, Carbon
  • 90
    • 1st Bowen Shields, Delta
    • 2nd Ryker Blackburn, Duchesne
    • 3rd Mike Anker, Cedar City
    • 4th Dillan Winn, Juab
    • 5th Hayden Anderson, Millard
    • 6th Jerett Atwood, Carbon
  • 93
    • 1st Spencer Bowman, Cedar City
    • 2nd Weston Hirschi, Bear River
    • 3rd John Whitaker, Millard
    • 4th Spencer Sorenson, Millard
    • 5th Blake Mangleson, Juab
    • 6th Dixon Bagley, Canyon View
  • 96
    • 1st Colten Shumway, Canyon View
    • 2nd Joshua Lee, North Sanpete
    • 3rd Hayden Boren, Uintah
    • 4th Easton Winward, Bear River
    • 5th Payton Clawson, North Sanpete
    • 6th Stockton Hansen, Gunnison
  • 100
    • 1st Tate Johnson, North Sevier
    • 2nd Paxton Smith, Bear River
    • 3rd Waylon Talbot, Wasatch
    • 4th Rex Westmoreland, Bear River
    • 5th Jaxon Lee, Cedar City
    • 6th Mason Cox, Gunnison
  • 104
    • 1st Garrett Barton, Bear River
    • 2nd Dyllin Broughton, Delta
    • 3rd Calun Whitaker, Millard
    • 4th Gage Wilcox, Monticello
    • 5th Braiden Mendenhall, Payson
    • 6th McCall Hansen, Wasatch
  • 108
    • 1st Denver Hiatt, Payson
    • 2nd Levi Noyes, North Sevier
    • 3rd Colter Freeze, Bear River
    • 4th Gabriel Blad, Canyon View
  • 112
    • 1st Logan Kennard, Wasatch
    • 2nd Tanner Sorenson, North Sevier
    • 3rd Wyatt Morrison, South Sevier
    • 4th Dalton Murray, Uintah
    • 5th Jett High, South Sevier
    • 6th Browning Bennion, Cedar City
  • 119
    • 1st Jayden Nielsen, Millard
    • 2nd McKinley George, Millard
    • 3rd Leland Tippets, Altamont
    • 4th Waylon Andreason, North Sevier
  • 125
    • 1st Nathan Ellis, Cedar City
    • 2nd Kemmer Jones, South Sevier
    • 3rd Rylan Watts, Juab
    • 4th Wyatt Larsen, Bear River
    • 5th Payton McDermott, Milford
    • 6th Thomas Phillips, Altamont
  • 135
    • 1st Garrett Sessions, North Sevier
    • 2nd Hayden Booth, Gunnison
    • 3rd Jacob Oldroyd, South Sevier
    • 4th TJ Thomas, Delta
    • 5th Tenissa Koehl, Canyon View
  • 145
    • 1st Walker Bettfreund, South Sevier
    • 2nd Ben Provost, Wasatch
    • 3rd Enoka Fuailetolo, Canyon View
    • 4th Tyler Elvin, Millard
    • 5th Alan Hernandez, Millard
    • 6th David Garcia, Millard
  • 165
    • 1st Dillon Lund, Millard
    • 2nd Flint Holm, Milford
    • 3rd Maleke McGhee, Altamont
    • 4th Drake Quarnberg, North Sevier
    • 5th Dixon Owen, Bear River
  • 180
    • 1st Shaylor Hunt, North Sevier
    • 2nd Brittney Evans, Union
    • 3rd Blake Greene, Millard
    • 4th Hunter Benson, Delta
  • 210
    • 1st Kade Sanderson, Gunnison
    • 2nd Kyler Mortenson, North Sevier
  • 210+
    • 1st Chesten David Sanderson, Gunnison
    • 2nd Dallas Dutson, Delta
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail